خیس شدن واژن

خیس شدن واژن

خیس شدن واژن چرا رخ می دهد ؟ علت خیس شدن واژن چیست ؟ علائم ترشحات آبکی واژن را چیست ؟ در این بخش نکات مهمی را در خصوص خیس شدن واژن بیان می کنیم .

خارج شدن مایع از واژن در پزشکی ترشحات واژن نامیده می شود، که در حالت طبیعی شفاف و بی رنگ هستند. میزان و نوع ترشح در طول ماه و با توجه به سیکل قاعدگی، و یا در طول زندگی و در دوران بلوغ، بارداری و یا یائسگی تغییر می کند.

آیا می دانستید درد و بوی بد واژن یکی از علائم ترشحات آبکی واژن است .

ترشحات آبکی واژن، جای نگرانی ندارد. معمولا در دوران تخمک گذاری، بارداری و یا مصرف قرص های پیشگیری از بارداری میزان ترشحات بیشتر خواهد بود.

در این مقاله به بررسی آبکی شدن ترشحات واژن، علل و راه های کنترل آن می پردازیم.

علت ترشحات آبکی واژن

وجود ترشح از واژن، باعث می شود واژن تمیز باقی بماند و از بروز عفونت پیشگیری شود. باکتری هایی که در ناحیه واژن زندگی می کنند، با فراهم کردن محیط اسیدی، از واژن در برابر سلول های مرده و عفونت محافظت می کنند.

ترشحات آبکی و شفاف می تواند در هر دوره ای از سیکل بیشتر شود. استروژن، یکی از عوامل تحریک کننده تولید ترشح آبکی می باشد.

خیس شدن واژن

آیا ترشح آبکی نشانه ای است از تخمک گذاری؟

بسیاری از خانم ها در زمان تخمک گذاری، متوجه افزایش ترشح از واژن می شوند، ترشحاتی بی رنگ که کش هم می آیند. البته ممکن است میزان آبکی بودن ترشح در این دوره کمتر از سایر زمان های سیکل قاعدگی باشد.

ترشحات آبکی و بارداری

در بسیاری از موارد، شاهد افزایش ترشح در دوران بارداری هستیم. ترشحات آبکی مضر نیستند، اما برخی انواع این ترشح می تواند نشانه ای باشد از بروز عفونت. در صورت مشاهده علائم زیر، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید:

  • – درد و خارش در ناحیه واژن
  • – ترشح سبز و زرد رنگ
  • – ترشح بدبو
  • – ترشح سفید و پنیری شکل

تغییر در ترشح می تواند از جمله نشانه های ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و یا گنوره آ باشد. این باکتری ها می توانند منجر به بروز عوارضی دردوران بارداری شوند.

 

ترشحات آبکی و یائسگی

در برخی موارد، میزان ترشح در دوران یائسگی و بعد از آن بیشتر خواهد شد. خشکی واژن یکی از علل آبکی شدن ترشح واژن می باشد. در چنین شرایطی، دیواره واژن نازک می شود.

کنترل ترشحات آبکی واژن

همان طور که قبلا اشاره شد، ترشحات آبکی طبیعی و نشان از سلامت واژن است. راهی برای پیشگیری از بروز چنین ترشحی وجود ندارد، اما می توان آن را کنترل کرد.

میزان و حجم ترشح در طول ماه تغییر می کند و افزایش میزان ترشح می تواند آزار دهنده باشد. محیط مرطوب زمینه را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند، به همین خاطر، محیط واژن باید همواره خشک نگه داشته شود.

استفاده از پد و تعویض روزانه آن، به خشک نگه داشتن واژن کمک می کند.

آیا نیازی به دوش گرفتن می باشد؟

نیازی به تمیز کردن واژن نیست. شست و شو با آب و صابون، یکی از راه های موثر در تمیز نگه داشتن واژن می باشد. دوش گرفتن معمولا توصیه نمی شود، چرا که می تواند منجر به بروز عفونت شود. وجود باکتری های سالم در سطح واژن برای مقابله با عفونت ضروری می باشد. با دوش گرفتن، این باکتری ها نیز شسته می شوند و واژن در برابر عفونت حساس خواهد شد.

Source: https://www.healthline.com/health/womens-health/watery-discharge

مقالات مرتبط با بیماری های زنان در لینک ذیل مطالعه نمایید :

ارسال پاسخ

5 × 4 =