درد قاعدگی

درد قاعدگی

عوامل مختلفی سبب درد قاعدگی می شود ؟ بانوان و دخترانی که به مطب دکتر بهمن پور جهت کارهای درمانی مراجعه می کنند ، همیشه این سوال را بیان می کنند که آیا راهی وجود دارد که کاهش علائم جسمانی و مشکلات روحی دوره قاعدگی وجود دارد ؟ در ادامه نکات مهمی را در خصوص سیکل قاعدگی بیان می کنیم ، که درد قاعدگی و درمان درد قاعدگی را بیان می کنیم .
در اولین قدم پاسخ به این سوال که راهی برای کاهش علائم جسمانی و مشکلات روحی وجود دارد یا خیر باید بیان کرد بله می توان این علائم را کاهش داد .

درد قاعدگی

راه های کاهش درد قاعدگی

برای برطرف نمودن این دردها و مشکلات به کار بردن روش های مراقبتی و رفتاری می باشد ، در وهله اول بانوان باید زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرند ، بانوان باید سعی نمایند که بین خودشان و دنیا اطراف تعادل برقرار نمایند ، با انجام این کار بانوان با کوچکترین اتفاقات عصبی و یا ناراحت نمی شوند .
یکی دیگر از روش های موثر و مفید برای فائق اومدن بر مشکلات قاعدگی استفاده از رژیم غذایی مناسب است ، به تمامی بانوان توصیه می شود که در رژیم غذایی خود از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده نمایند ، مصرف لبنیات و پروتئین ها به خصوص مصرف ماهی ها در این زمینه بسیار کمک کننده است .
مصرف ماهی به دلیل داشتن امگا3 برای دوران بارداری بسیار توصیه می شود .

آیا می دانید چه کارهای سبب تشدید درد قاعدگی می شود ؟ آیا بیماریهای که سبب تشدید درد قاعدگی می شود را می دانید ؟ در این بخش به بیان پاسخ این سوالات می پردازیم .

ورزش و کاهش درد قاعدگی

انجام ورزش به طور منظم
ورزش های مانند پیاده روی و یوگا در قبل و حتی در زمان قاعدگی برای بانوان بسیار مفید می باشد .
بانوان باید به این نکته توجه نمایند که دوری از تنش در این دوران برای داشتن آرامش بسیار توصیه می شود .
استفاده از برخی قرص ها و داروها را باید با پزشک خود مشورت نمایید و سپس استفاده نماید ، نباید به شکل خود سرانه به مصرف قرص ها و داروها نمایید .

علائم درد قاعدگی

درد قاعدگی با علائمی همراه است که در ادامه به بیان آنها می پردازیم :

 • تهوع
 • یبوست
 • استفراغ
 • شل شدن مدفوع
 • تعریق
 • احساس درد در کمر
 • احساس درد در ران ها

درد قاعدگی با انجام برخی از کارها و یا برخی از بیماریها بیشتر می شود که در ذیل به بیان برخی از آنها می پردازیم :

بیماری های  تشدید دهنده درد قاعدگی

 • آندومتریوز

بانوانی که بیماری آندومتریوز دارند ، در زمان قاعدگی نسبت به سایر بانوان درد بیشتری دارند ، این بیماری شامل رشد غیرطبیعی بافت های داخلی رحم در نواحی خارج از رحم می باشد .

 • فیبروئیدهای رحم

بیماری فیبروئیدها که در نواحی دیواره ی رحم باعث ایجاد شدن زائده های می شوند و یا تورمورهای غیر سرطانی را ایجاد می کنند یکی دیگر از عوامل تشدید کننده درد رحم می باشد .

 • عفونت جنسی

در مواقعی که شخص به بیماری عفونت مبتلا است ، که این عفونت از طریق رابطه جنسی ایجاد می شود یکی دیگر از عوامل تشدید دهنده عفونت جنسی می باشد .

 • تنگی دهانه رحم

در مواقعی که دهانه ی رحم تنگ باشد ، سبب تشدید درد قاعدگی می شود ، زیرا این امر سبب محدودیت در جریان قاعدگی می شود .
مصرف فست فودها
مصرف غذاهای فست فود از دیگر عوامل تشدید درد قاعدگی می باشد که توصیه می شود در این دوران کمتر از غذاهای فست فود استفاده نمایید.

برای مشاهده سایر مقالات مرتبط به بیماری زنان مقالات ذیل را مطالعه نمایید

ارسال پاسخ

9 + 20 =