زگیل تناسلی معمولا در اثر شروع فعالیت جنسی در سنین پایین ، تعدد شرکای جنسی ، مصرف خانیات و سیگار ، مصرف داروهای تعضیف کننده سیستم ایمنی در ایجاد سرطان و ویروس HPV موثر هستند .

دو نوع واکسن گارداسیل داریم ما که نوع چهار گانه علیه چهار ویروس شش و یازده ، شانزده و هیجده که شایع ترین و مهاجم ترین ویروس ها می باشند .

نوع نه گانه که علاوه بر این چهار نوع ، پنج نوع دیگر را پوشش می دهند که در ایران موجود نیست .

دکتر بهمن پور بیان می کنند که هر چند بهتر است که واکسن زگیل تناسلی را در سنین زیر 26 سال انجام شود ، ولی امروزه جهت ایمنی بدن توصیه می شود که حتما همه ی افراد در معرض خطر ویروس HPV هستند ، این واکسن تزریق نمایند .

واکسن چهار گانه که در ایران موجود است ، در طی سه نوبت تزریق می شود ، بعد از تزریق اولین واکسن ، دوز دوم واکسن و سوم را به فاصله دو ماه و شش ماه در عضله بازو تزریق می کنند .

واکسن گارداسیل یا واکسن HPV در بانوان در سنین 9 تا 45 سال ، در پسران و آقایان در سنین 9 تا 26 سال برای حفاظت از بیماریهای حاصل از ویروس HPV تزریق می کنند .

تزریق واکسن گارداسیل حتی به اشخاصی که مبتلا به زگیل تناسلی یا HPV هستند توصیه می شود ، زیرا تزریق واکسن علاوه بر افزایش مقاومت بدن در برابر انواع دیگر HPV ، باعث کاهش انتقال ویروس به افراد دیگر می شود .

همچنین باعث تسریع دفع سریع تر این ویروس از بدن اشخاص می شود ، برای درمان زگیل تناسلی نباید تردید کنید زیرا زگیل تناسلی درمان نشود نوع های پرخطر را ایجاد می کند .

زگیل تناسلی هیچ علائم خاصی ندارد ، اما می توان گفت که عفونت های مکرر  ، خارش های مقاوم به درمان ، ضایعات و زگیل های ناحیه تناسلی ، درد و خونریزی بعد از نزدیکی می تواند از علائم زگیل تناسلی باشد .

در بانوان بالای 30 سال تحت آزمایش غربالگری می توان به تشخیص این ویروس پرداخته شود ، در بانوان زیر 30 سال اگر عفونت مکرر دارند ،ضایعات یا زگیل ها و زخم دهانه رحم بیانگر زگیل تناسلی است که باید آزمایش HPV انجام شود .

برای درمان زگیل تناسلی ، عزیزم در ابتدا باید دهانه رحم از نظر آلودگی به HPV های پر خطر بررسی شود ، واکسن گارداسیل تزریق شود ، ضایعات از بین برود ، هم چنین باید تقویت سیستم ایمنی انجام شود .

سلام ، عزیزم برای پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی به نوزاد باید حتما سزارین را انجام دهید ، یکی از نکاتی که باید حتما به آن دقت شود این است که باید مطمئن شوند که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند ، این مورد را می توان با بررسی تست HPV مطمئن شد، در مواقعی که تست HPV مثبت است و یا ضایعات زگیلی فعال در بانوان باردار دیده شود ، این کار باید انجام شود .

مهم ترین راه های انتقال زگیل تناسلی ، تماس جنسی افراد می باشد ، علاوه بر آن تماس پوست با پوست می تواند سبب انتقال زگیل تناسلی شود .

تبخال تناسلی با ویروس HPV متفاوت است ، باید بیان کرد که امکان انتقال همزمانی این دو ویروس بسیار بالا می باشد ، به همین دلیل اشخاصی که به تبخال تناسلی مبتلا می باشند ، حتما باید از نظر HPV بررسی شوند .

دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند ،منعی برای باردار شدن ندارند ، این اشخاص بهتر است که این اشخاص قبل از اقدام به بارداری واکسیناسیون را انجام دهند تا به تقویت سیستم ایمنی آنها کمک شود تا ویروس هر چه سریع تر از بدن آنها دفع شود .

عزیزم مهم ترین علت مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم ، ویروس HPV می باشد ، تحقیقات جهانی نشان می دهد که با تزریق واکسن HPV میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم دو سوم کاهش می یابد .

در افراد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی ترک دخانیات ، انجام واکسیناسیون و تقویت سیستم ایمنی مهم ترین عوامل موثر در خارج شدن ویروس HPV از بدن می باشد .

اگر آقای دچار زگیل تناسلی شود ، در ابتدا باید اقدام به از بین بردن ضایعات نماید ، علاوه بر آن حتما باید واکسینه شود و شریک جنسی شماحتما باید از ابتلا به اچ پی وی های پر خطر در دهانه رحم بررسی شوند و حتما همسرتون واکسیناسیون زگیل تناسلی را باید انجام دهند .

دوست عزیز یکی از سوالات شایعی که در خصوص زگیل تناسلی بیان می شود این است که من مبتلا به زگیل تناسلی هستم ، چراباید این واکسن را تزریق نمایم ، باید بیان کرد که ضرورت انجام این واکسن برای شما وجود دارد زیرا باعث می شود که شما از مبتلا شدن به سایر نوع های HPV در امان باشید ، باعث کاهش عود و انتقال آن به افراد دیگر می شود .

تزریق واکسن زگیل تناسلی مخصوص کودکان و جوانان نیست ، تزریق واکسن را در هر سنی می توان انجام داد تا مانع انتشار عفونت و افزایش سلامت فردی و اجتماعی شود .

ولی بهترین سن تزریق واکسن HPV سن 9 الی 26 سال می باشد .

استفاده از کاندوم مانع انتقال ویروس زگیل تناسلی نمی شود ، زیرا انتقال ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست است ، در اشخاصی که ویروس اچ پی وی آلوده هستند ، توصیه به استفاده از کاندوم می شود ، زیرا این کار موجب تضعیف ویروس و کمک به دفع ویروس می گردد .

تست زگیل تناسلی در بانوان از ترشحات دهانه رحم در بانوان استفاده می شود ، دقیقا مانند انجام تست پاپ اسمیر ، این روش کاملا بی درد است ، در اقایان تست hpv از طریق ترشحات مجاری ادراری است .

سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع در میان بانوان است که در 90 درصد موارد علت آن hpv است که غیر از آن hpv می تواند سبب سرطان واژن ، سرطان پوست ناحیه تناسلی و بیضه در آقایان شود ، در برخی از مواقع هم سبب سرطان حنجره می شود .