تنگ کردن واژن

پیش از تنگ کردن واژن این مطلب را حتما بخوانید!

با افزایش سن، یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از زنان اتفاق می افتد، شل شدن واژن و افتادگی است. برخی از زنان تصور می کنند که با روش های خانگی می توان واژن را تنگ کرد. اما روش های تنگ کردن واژن در خانه یا خیلی دیر پاسخ می دهند و یا اصلا در طولانی مدت پاسخ نمی دهند؛ خوشبختانه، با پیشرفت علم پزشکی روش های گوناگونی برای تنگ کردن واژن به وجود آمده است که پاسخگویی سریع و دائمی دارد. اگر دوست دارید که بیشتر با روش های تنگ کردن واژن آشنا شوید، با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی تکنیک های تنگ کردن واژن با جراحی و تنگ کردن واژن با لیزر بپردازیم.

تاریخچه واژینوپلاستی

سال 1898-1938

تنگ کردن واژن اولین بار در سال 1898 انجام شد. زمانی که دکتر ابی ساختن یک نئو واژن را با استفاده از پیوند پوست توضیح داد. این روش تا زمانی که مک ایندو این روش را در سال 1938 اصلاح نکرد، تا حد زیادی کنار گذاشته شد.

سال 1948

این روش تا سال 1948 در بیش از 133 مورد گزارش شده موفقیت آمیز بود، اما بیماران دچار اسکار و تنگی بعدی می شدند. تکنیک های بازسازی با شروع علائم بازسازی ناحیه واژینال شامل بیماران مبتلا به نقایص بزرگ پس از جراحی لگن، گسترش یافت.

سال 1950

در دهه 1950 کانوی و استارک استفاده از روده را مشابه با نسخه های قبلی خود در ابتدای قرن متداول کردند، اما این رویکرد با عوارضی همراه بود. به همین دلیل طولی نکشید که این روش هم از رده خارج شد و به دنبال روش های تازه تری گشتند.

سال 1974

متناوبا، در 1974 داویدوف روشی را با استفاده از صفاقی از کیسه داگلاس برای بازسازی نقایص فوقانی واژن شرح داد. در حال حاضر علاقه جدیدی به این روش مورد توجه قرار گرفته است زیرا حالا دیگر به روش لاپاراسکوپی انجام می شد.

سال 1960

تکنیک های ترمیمی واژینال که برای درمان بیماران مبتلا به گشادی واژن شرح داده شد، پایه و اساس ساخت و ساز نئو واژینال در جراحی تراجنسیتی زن و مرد را تشکیل داد که در اواخر دهه 1960 رواج یافت. اگرچه واژینوپلاستی جداسازی آلت تناسلی و وارونگی همچنان روش ترجیحی جراحی است.

زمان معاصر

از توصیفات اولیه تکنیک های واژینوپلاستی استفاده شده و آنها در ابتدای قرن تکامل یافته اند و کاربردهای معاصر آنها برای علائم متعدد نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

دوره نقاهت:
یک هفته
بسترسی:
10 روز
زمان عمل:
40-60 دقیقه
ریکاوری:
جراحی5ساعت
دوام عمل:
معمولا 6-8 ماه
فعالیت های روزانه:
یک هفته

گشاد شدن واژن به چه معناست؟

ماهیچه های درون واژن، دارای خاصیت کشسانی و ارتجاعی هستند. به مرور زمان واژن بانوان دستخوش تغییر می شود. گاهی عواملی باعث می شود که بافت های واژن خاصیت ارتجاعی خود را  به مرور از دست بدهند یا اینکه پاره شوند. در این حالت واژن به گشادی یا شل شدگی دچار می شود که برای زنان و زندگی زناشویی آن ها بسیار آزار دهنده است.

چرا واژن گشاد می شود؟

برخی بر این باورند که گشاد شدن واژن به دلیل ارتباط جنسی زیاد اتفاق می افتد و سعی می کنند که با کاهش تعداد رابطه های جنسی خود، واژن را تنگ کنند. اما این تصور مبنای علمی ندارد و نادرست است. علت شل شدن یا در واقع گشاد شدن واژن این است که بافت های درون واژن به دلایل مختلف حالت کشسانی خود را ازدست می دهد و دچار آسیب می شود. از مهم ترین علل از دست رفتن حالت کشسانی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

زایمان های متعدد

داشتن زایمان های متعدد

داشتن زایمان طبیعی، یکی از شایع ترین علت های گشادی واژن می باشد. چراکه نوزاد از واژن مادر خارج می شود و برای خروج آن نیاز به بزرگ تر شدن دهانه واژن می باشد. باز شدن لبه های واژن، می تواند تاثیر بسیاری در گشادی واژن خانم ها داشته باشد.

یبوست

یبوست دائمی

یبوست در دراز مدت و به صورت دائمی می تواند منجر به گشاد شدن واژن نیز شود. فشار برای دفع مدفوع در مدت طولانی می تواند موجب شل شدن عضلات لبه های واژن شده و همین امر باعث باز شدن لبه ها و در نهایت گشاده واژن خواهد شد.

افزایش سن

افزایش سن

ممکن است با افزایش سن و گذشتن آن از 40 سالگی، عضلات واژن شروع به تغییراتی از جمله گشاد شدن کند. البته افزایش سن موجب نزدیک شدن به یائسگی هم می شود که این موضوع هم یکی از عوامل دیگری است که منجر به گشادی واژن می شود.

برخی دیگر از علت های گشاد شدن واژن موراد زیر می باشند.

 • چاقی و افزایش وزن
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • آسیب های وارد آمده به لگن
 • عطسه و سرفه شدید و مکرر
 • انجام ورزش های سنگین

گشاد شدن واژن چه عوارضی دارد؟

یکی از مهم ترین مشکلاتی که گشاد شدن واژن به همراه دارد، کاهش لذت جنسی در زوجین است. با گشاد شدن واژن، میزان تماس اندام تناسلی زوجین کم می شود و تحریک پذیری کمتری اتفاق می افتد. تنگ کردن واژن بهترین راه برای رفع چنین مشکلی در میان همسران است. علاوه بر این، زنانی که با مشکل گشادی واژن مواجهند بیش از سایرین در معرض ابتلا به عفونت های واژینال قرار دارند زیرا میکروب ها راحت تر می توانند وارد دهانه رحم آن ها شوند. مهم ترین عوارض و مشکلات ناشی از گشادی واژن شامل موارد رو به رو می باشند.

بی اختیاری در ادرار

خروج هوا از واژن

عفونت واژن

کاهش میل جنسی

کاهش عزت نفس

ترشحات زیاد واژن

تایتنینگ واژن چیست؟

تنگ کردن واژن یا تایتنینگ واژینال یکی از جراحی های زیبایی و البته درمانی است که طرفداران بسیاری در میان خانم ها پیدا کرده است. این عمل توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام می شود و در آن عضلات کف لگن تقویت می شود و واژن تنگ می شود. در این روش، در صورتی که فاصله بین مقعد و واژن آسیب دیده باشد، این ناحیه بازسازی می شود.

مزایای تنگ کردن واژن چیست؟

 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش تمایل به رابطه جنسی
 • کم تهاجمی بودن و بی خطر بودن آن
 • جوانسازی و شادابی واژن

پیش از تنگ کردن واژن چه اقداماتی باید انجام داد؟

پیش از اینکه تصمیم به تنگ کردن واژن خود بگیرید ابتدا باید یکسری اقدامات اولیه برای آن انجام دهید. برای مثال شما باید داروهایی که بطور روزانه مصرف می کنید را با پزشک زنان مورد نظرتان در میان بگذارید. چراکه ممکن است موجب اختلال در تنگ کردن واژن و ایجاد مشکلاتی پس از تنگ کردن آن شوند. همچنین انجام تست پاپ اسمیر برای اطمینان از وضعیت سلامتتان الزامی می باشد. برای اطمینان از عدم بارداری و وضعیت خود باید تست بارداری انجام دهید تا در صورت عدم بارداری بتوانید شروع به اقدامات بعدی تنگ کردن واژن کنید. همچنین مانند پس از جراحی که باید از انجام برخی کارها دوری کنید، برای آمادگی کامل و جلوگیری از بروز مشکل در هنگام عمل و یا بعد از آن باید از انجام برخی کارها اجتناب کنید. در ادامه به معرفی این موارد می پردازیم.

 • مصرف مشروبات الکلی و استعمال سیگار را مدتی قبل از عمل، متوقف نمایید.
 • از استفاده از لوسیون، کرم، پماد و مواردی نظیر آنها در ناحیه واژن و اطراف آن، پیش از تنگ کردن واژن بپرهیزید.
 • یک شب قبل از عمل، حمام کنید.
 • بهترین زمان برای اقدام به تنگ کردن واژن 3 الی 5 روز پس از اتمام دوره قاعدگی است.
 • در صورت ابتلا به یک بیماری خاص، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • پیش از اقدام برای تنگ کردن واژن، موهای زائد این ناحیه را اصلاح نمایید.
 • بهتر است حداقل 5 روز قبل از تنگ کردن واژن، از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید.

روش های تنگ کردن واژن

تایتنینگ واژن به روش های مختلفی انجام می شود که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی

به روش تنگ کردن واژن با عمل جراحی واژینوپلاستی نیز گفته می شود. این عمل نوعی جراحی زیبایی است که فاصله بین مقعد و واژن را بازسازی کرده و بافت های واژن و عضلات کف لگن را مقاوم می کند. واژینوپلاستی روش درمان قطعی گشادی واژن محسوب می شود. بعضی در هنگام عمل واژینوپلاستی، عمل لابیاپلاستی را هم برای کوچک کردن لوب های واژن انجام می دهند. این عمل حتماً باید به دست بهترین جراح متخصص زنان انجام شود تا نتیجه ای مناسب حاصل شود.

روش جراحی واژینوپلاستی

روش کار جراحی تنگ کردن واژن بدین گونه است که پس از انجام بی حسی، برش های در بخش های دیواره پشتی واژن انجام می شود، بسته به اینکه میزان گشادی واژن چقدر است، درخواست بیمار و تشخیص جراح زیبایی سینه نوع برش انتخاب می شود. در تنگ کردن واژن بافت های غیرطبیعی و بافت های همبند برداشته می شوند، پوست اضافه را در این جراحی برمی دارند و بخش های پشت واژن را که شامل عضله های کشیده شده است با بخیه های جذبی به یکدیگر متصل می نمایند.

بهبودی پس از واژینوپلاستی

بیماران ممکن است یک تا دو هفته زمان برای استراحت نیاز داشته باشند. علاوه بر این آنها ممکن است در چند روز اول احساس درد شدیدی داشته باشند که این موضوع کاملا طبیعی است و جای نگرانی نخواهد داشت. همچنین بیماران باید تا هشت هفته از رابطه جنسی پرهیز کنند. بسته به میزان تنگ شدن واژن در جراحی، ممکن است به برخی از بیماران دستور داده شود که از گشاد کننده ها و یا داروهای خاصی تحت نظر پزشک مربوطه استفاده کنند.

تنگ کردن واژن با RF

از فرکانس رادیویی برای گرم کردن مخاط واژن و فرج استفاده می شود. کلاژن و الاستین را بازسازی می کند، جریان خون را بهبود می بخشد و رطوبت واژن را افزایش می دهد، که باعث سفت شدن و انقباض بافت ها می شود. این باعث رشد بیشتر کلاژن و الاستین می شود، بنابراین دیواره های واژن قوی تر و نرم تر می شوند. یکی از بهترین روش های تنگ کردن واژن، استفاده از دستگاه RF واژینال است. این روش به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی موضعی است. تنگ کردن واژن با RF یک روش غیر تهاجمی به حساب می آید که با درد و خون ریزی همراه نمی باشد.

نحوه تنگ کردن واژن با RF

دستگاه RF با استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی برای تنگ کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این کار سر دستگاه در داخل واژن قرار داده می شود. سپس امواج این دستگاه بر بافت های واژن تاثیر می گذارد.

این امواج در واژن بر اثر موارد زیر موجب برطرف شدن شلی و گشادی واژن می شود.

 • باعث تحریک کلاژن سازی در واژن می شود.
 • موجب ایجاد عروق خونی جدید در واژن می شود.
 • سبب افزایش گردش خون در ناحیه ی واژن می شود.
 • باعث تولید الاستین جدید می شود.

کاربردهای RF واژن

استفاده از دستگاه RF موجب حفظ اسیدیته یا همان PH طبیعی واژن می شود. کاربرد مهم دستگاه RF این است که تعادل تعداد باکتری ها و قارچ های موجود در رحم که به صورت طبیعی در کنار هم قرار دارند را بر هم نمی زند. این موضوع باعث می شود که پس از تنگ کردن واژن، بیمار دچار عفونت واژینالی نمی شود.

دستگاه RF کاربردهای مختلفی دارد. از جمله کاربردهای آن عبارتند از رفع افتادگی مثانه، رفع بیرون زدگی احشاء، بهبود یافتن ارگاسم بانوان، افزایش میزان میل جنسی در خانم ها، درمان خشکی واژن، رفع خارش و سوزش در ناحیه واژن و… همچنین عفونت هایی که بر اثر خشکی واژن به وجود می آید با انجام این روش قابل درمان است.

سر دستگاه در اطراف کلیتوریس، کلاهک و بیرون واژن نگه داشته می شود تا گرما در بافت های آن قسمت هم تاثیر بگذارد. صحبت های دکتر میترا بهمن پور، جراح زیبایی زنان در تهران، را در مورد تنگ کردن واژن می شنویم:

تزریق چربی برای تنگ کردن واژن

هر یک از دلایلی که کمی قبل تر معرفی کردیم می توانند منجر به شل شدن عضلات واژن و در نهایت گشاد شدن آن شوند. بسیاری از افراد روش تزریق چربی برای تنگ کردن واژن را انتخاب می کنند که یکی از کم تهاجمی ترین و راحت ترین روش ها برای تنگ شدن واژن می باشد. در این روش پزشک متخصص به بخش هایی از واژن که تشخیص می دهد بافت آنها به مرور زمان شل شده اند و همچنین لبه های واژن چربی تزریق می کند. البته فراموش نکنید که استفاده از این روش به صورت کوتاه مدت و موقت بوده که واژن را برای چند ساعت از حالت شلی در می آورد.

تنگ کردن واژن با نخ

لیفت واژن با نخ که با عنوان تنگ کردن واژن با نخ انجام می شود، یکی از بهترین روش های غیرجراحی و غیرتهاجمی است. در واقع تنگ کردن واژن به این روش یکی از روش های علمی بدون درد و خونریزی می باشد. در این روش، با استفاده از نخ دو طرف لبه های واژن به سمت بالا کشیده و جمع می شوند و بعد از حداکثر 12 روز جذب می شوند. نخ های جذبی مورد استفاده برای این روش نخ هایی از جنس کاپرولاکتون بوده که برای لیفتینگ بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که ماندگاری این نخ ها برای تنگ کردن واژن دائمی نبوده و تا 9 الی 15 ماه تاثیرات آن خواهد ماند.

تنگ کردن واژن با لیزر

یکی دیگر از روش های که برای درمان گشادی واژن کاربرد دارد، درمان گشادی واژن است، لیزر مونالیزا تاچ یکی از روش های درمان گشادی واژن است. لیزر مونالیزا تاچ یک انقلاب بزرگ در درمان مشکلات واژن بوده است، آیا می دانستید که این لیزر فقط مخصوص واژن بانوان طراحی شده است. بهتر است بدانید که لیزر مونالیزا تاچ نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اروپایی و آمریکا نیز استفاده می شود. بانوانی که به یائسگی مبتلا شده اند، آیا می دانستید که می توانند به آسانی مشکل خشکی واژن را در کمتر از یک ساعت درمان نمایند. لیزر مونالیزا تاچ در زمینه تنگی واژن بسیار موفق عمل کرده است ویک انقلاب بزرگ برای درمان مشکلات واژن بوده است. تنگی واژن با لیزر بسیار موفق عمل کرده است، با استفاده از تنگی واژن می توان بسیاری از مشکلات زناشویی را درمان نمود.

توجه!

تماشای این ویدئو برای افراد زیر 16 سال پیشنهاد نمی شود.

مرحله دوم

اشعه های لیزر به دیواره های واژن اصابت کرده و می چرخد که این باعث منقبض شدن و تنگ شدن واژن می شوند.

مرحله سوم

بخش های خارجی واژن که نزدیک به دهانه آن است را تنگ کرده و بعد در نهایت لیزر از آلت تناسلی خارج می شود.

تنگ کردن واژن با پرینورافی

پرینه یا Perineum ناحیه ای است که شامل مقعد تا مدخل واژن می شود. زایمان یکی از علل آسیب به ناحیه پرینه است. جراحی پرینورافی کمک می کند تا بافت های آسیب دیده ناحیه پرینه درمان شود. این جراحی باید توسط بهترین جراح پرینورافی انجام شود تا مشکلاتی مانند خونریزی واژن، التهاب واژینال و عفونت به وجود می آید. در این روش دیواره های پشتی واژن را به یکدیگر نزدیک کرده و در نهایت آنها را به هم متصل می کنند. از مزایای این نوع روش تنگ کردن مدت زمان کوتاه جراحی بوده که تنها 30 الی 45 دقیقه طول می کشد.

بهبودی پس از پرینورافی

پس از پرینورافی توصیه می شود که شخص تا حد ممکن استراحت نماید و از راه رفتن طولانی مدت اجتناب نماید، یکی از توصیه های که به تمامی بیمارانی که شاغل می باشند، این می باشد که تا سه هفته پس از جراحی تنگ کردن واژن هیچ فعالیت سنگینی را انجام ندهند و تا 7 روز مرخصی بگیرند و در منزل استراحت نمایند. در مدت زمان سه الی چهار هفته شخص باید از فعالیت جنسی اجتناب نماید. انجام معاینات منظم که جراح زیبایی زنان تعیین می کند، الزامی است تا در صورت مشکلی معالجه سریع انجام شود.

تنگ کردن واژن با لیزر بهتر است یا با جراحی؟

تنگ کردن واژن یک روش کاملا ایمن و بدون درد است. این روش به عنوان روش غیر تهاجمی شناخته شده است. اشعه لیزر موجب می شود که کلاژن سازی در بدن تحریک شود. همچنین باعث مستحکم شدن بافت های واژن نیز می شود. این روش مانند روش های دیگر عوارض خاص خود را دارد. اما اگر این شیوه ی زیبایی توسط یک پزشک متبحر و حاذق انجام شود عوارضی نخواهد داشت.

مقایسه لیزر و جراحی برای تنگ کردن واژن

مقایسه تنگ کردن واژن با لیزر نسبت به روش های جراحی

 • مدت زمان دوران نقاهت پس از انجام این شیوه ی زیبایی با لیزر بسیار کوتاه تر نسبت به سایر روش های جراحی است.
 • تنگ کردن واژن را با استفاده از لیزر می توان در عمق انجام داد.
 • از نظر اقتصادی تنگ کردن واژن با لیزر بسیار به صرفه تر است.
 • بیمار در مدت زمان انجام لیزر دردی را احساس نمی کند.
 • این روش با برش و خون ریزی همراه نمی باشد.

ممکن است برای شما سوال باش که تنگ کردن واژن با استفاده از لیزر به چه شکل انجام می شود؟ ما برای شما عزیزان یک ویدئو در اینباره تهیه کردیم تا بطور کامل با روند تنگی واژن با لیزر آشنا شوید.

تنگ کردن واژن به روش های طبیعی

علاوه بر روش های علمی و پزشکی که توسط متخصص زیبایی زنان انجام می شود، روش های طبیعی و خانگی هم وجود دارد که می توان از آنها هم استفاده کرد. البته این روش ها پایه و اساس علمی نداشته و ممکن است برای واژن آسیب های جدی ایجاد کند. البته برخی از آنها مانند ورزش کردن و مواردی مشابه آن عوارش خاصی نداشته و خانم ها می توانند برای پیشگیری از تنگ شدن واژن و یا گشادی های جزئی و کم از آنها استفاده کنند. در ادامه شما را با روش های طبیعی تنگ کردن واژن که عارضه چندانی ندارند آشنا خواهیم کرد.

داشتن رژیم غذایی مناسب

مهم ترین اصل در تنگ ماندن و عدم گشادی واژن داشتن یک رژیم غذایی مناسب که سرشار از فیبر است می باشد. مصرف غذاهای سالم و پر فیبر عضله های واژن را قوی کرده و مانع از گشادی آن می شود. علاوه بر این، مصرف اینگونه غذاها از بروز یبوست های مکرر که منجر به گشادی عضلات لگن می شوند جلوگیری می کند.

کنترل در برداشتن اجسام سنگین

به طور کلی برداشتن وسایل های سنگین برای هیچ فردی مناسب نیست و عوارض جبران ناپذیری نیز به همراه دارد. یکی از عوارض برداشتن اجسام سنگین، گشادی واژن به مرور زمان می باشد.

تمرینات کگل برای تنگ کردن واژن

اگر گشادی واژن بیش از حد نباشد، با انجام عضلات کف لگن می توان آنها را تقویت نمود، این تمرینات را دکتر بهمن پور متخصص زنان و جراح زیبایی زنان به بیماران خود آموزش می دهند. نیاز است این تمرینات را در روز 4 الی 8 بار به مدت زمان 15 دقیقه انجام دهید، تنگ کردن واژن با تمرینات کگل به شکل صد در صد نیست و در اشخاصی که درجه کمتری دارد قابل انجام است.

برقرار کردن رابطه جنسی مطلوب

به همان اندازه که انجام تمرینات کگل به تقویت عضلات واژن کمک می کند، داشتن یک رابطه جنسی مطلوب و استاندارد می تواند از گشاد شدن واژن شما نیز جلوگیری کند.

همانطور که کمی پیش توضیح دادیم، یکی از روش های طبیعی و خانگی جهت تنگ کردن واژن، ورزش کگل است. ویدئویی که در ادامه مشاهده می کنید تمامی مراحل و نحوه انجام این ورزش را به شما عزیزان توضیح داده است.

مراقبت های پس از تنگ کردن واژن

پس از انجام هرگونه عمل چه زیبایی و چه درمانی، نیاز به رعایت یکسری مراقبت ها می باشد تا درمان بطور کامل انجام شود و از بروز مشکلات پس از جراحی نیز جلوگیری شود. تنگ کردن واژن چه با روش های غیر تهاجمی و چه به روش های جراحی نیاز به برخی مراقبت ها دارد که از جمله آنها عبارتند از:

 • مصرف برخی آنتی بیوتیک که پزشک به شما تجویز میکند. این داروها برای جلوگیری از عفونت می باشند و باید در زمان مشخص و بصورت مداوم مصرف شوند.
 • در صورت داشتن بخیه باید آنها را خشک و تمیز نگهدارید و پس از 2 الی 3 روز به حمام روید و آنها را با آب ولرم بشویید.
 • پیشنهاد می شود تا چند روز پس از تنگ کردن واژن از رابطه جنسی خودداری کنید چراکه ممکن است روند تنگ شدن به تعویق بیفتد و عضلات واژن دچار شل شدگی شوند.
 • پس از جراحی واژن بهتر است تا چند روز استراحت کافی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمائید.
 • تا دو ماه پس از از رفتن به سولار و استخر خودداری کنید.
 • بهتر است تا ۶ ماه از ورزش‌هایی مانند اسب سواری، دوچرخه سواری و دیگر ورزش‌ها که باعث ایجاد اسطکاک در موضع مورد نظر می‌شوند پرهیز کنید.
 • معمولا تا یک روز بعد از انجام واژینوپلاستی به بیمار سن وصل می‌شود تا از این طریق ادرار کند.
 • تا چند روز پس از جراحی آب کافی بنوشید و از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید.

برای اطلاعات دقیق تر در اینباره مقاله مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن را مطالعه نمائید.

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

دوران بهبودی پس از تنگ کردن واژن چقدر است؟

معمولا دوران نقاهت پس از تنگ کردن واژن بسیار کوتاه است. البته این موضوع بستگی به نوع روش درمانی دارد. پس از اینکه عمل تنگ کردن واژن انجام شد، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا چند ساعتی را در بیمارستان و به حالت بستری باشید تا در صورت بروز مشکلی تحت نظر پزشک باشید. پزشک و پرستاران در این مدت وضعیت سلامت شما را بررسی می کنند تا از آن اطمینان کافی داشته باشند. در صورتی که بیمار هیچگونه مشکلی نداشته باشد می تواند مرخص شود. فراموش نکنید که ممکن است چند ساعت پس از عمل کمی درد به سراغ شما آید که این هیچ جای نگرانی ندارد و پزشک به شما برای تسکین دردها، داروهای مسکن تجویز می کند.

همچنین احتمال کبودی و سوزش در این ناحیه وجود دارد که این عوارض تا چند روز اول کامل طبیعی بوده و موقتی هستند. پس از گذشت دو هفته این درد ها بطور کامل از بین می رود. لازم به ذکر است که فرد تا شش هفته باید از رابطه جنسی پرهیز کند. همچنین شما می توانید بعد از گذشت یک هفته به انجام فعالیت های روزانه خود نیز بپردازید.

دکتر بهمن پور برای راحتی بیماران این امکان را فراهم کردند که علاوه بر مشاوره و جلسات حضوری، از مشاوره آنلاین با وی بهره مند شوید. بنابراین بیماران به راحتی می توانند پس از عمل جراحی در صورت هرگونه مشکل و یا سوالی با دکتر به صورت آنلاین نیز در ارتباط باشند.

مشاوره آنلاین دکتر بهمن پور

تمامی زمان های ذکر شده برای انجام عمل تنگ کردن واژن به تنهایی توضیح داده شد. در صورتی که فرد بخواهد این عمل را به همراه لابیاپلاستی و یا دیگر عمل های زیبایی انجام دهد ممکن است مدت دوره نقاهت و درمان کمی بیشتر طول بکشد. پس از انجام هم زمان دو عمل پزشکال برای اطمینان از وضعیت بیمار، او را به انجام یک سری آزمایش جهت چکاپ توصیه می کند.

تفاوت تنگ کردن واژن با جراحی و لیفت واژن با استفاده از نخ چیست؟

بسیاری از پزشکان متخصص زیبایی زنان از هر دوی این روش ها برای تنگ کردن واژن استفاده می کنند. اما اینکه کدام از این دو روش مفید تر بوده و یا تفاوت تنگ کردن واژن با جراحی و لیفت نخ چه می باشد را در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد:

چنانچه پس از معاینه بیمار، پزشک متوجه شود که گشادی واژن و شلی عضلات آن در لبه های ورودی دهانه واژن است، از روش لیفت واژن با استفاده از نخ کمک می گیرد. یکی از مزایای لیفت واژن نسبت به جراحی این است که بیمار می تواند پس از انجام آن به فعالیت های روزانه خود بپردازد. در صورتی که در جراحی نیاز به چند روز مراقبت و عدم انجام هیچگونه فعالیتی نیز می باشد. علاوه بر این در لیفت با نخ مدت زمان انجام عمل کوتاه تر از جراحی بوده و نیاز به بیهوشی و ریکاوری نخواهد داشت. از روش جراحی برای تنگ کردن واژن تنها در مواقعی استفاده می شود که هیچ یک از روش های غیرجراحی روی بیمار تاثیر نگذارد و وضعیت گشادی بیش از حد معمول باشد.

عمل های همزمان با تنگ کردن واژن

حین جراحی برای تنگ کردن واژن در صورت نیاز و طبق تشخیص پزشک می توان عمل های مختلف دیگری را هم انجام داد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

لابیاپلاستی

یکی از عمل هایی که همزمان با جراحی تنگ کردن واژن می توان انجام داد لابیاپلاستی است. لابیاپلاستی (Labiaplasty) جراحی زیبایی واژن می باشد که طی آن لب های واژن بهبود می یابد و تغییر شکل پیدا می کند. ممکن است در برخی از بانوان لابیاهای آلت تناسلی شان بد فرم، بزرگ، نامتقارن، بد رنگ و یا شکل نامناسبی دارد. در این وضعیت بهترین راه استفاده از عمل جراحی لابیاپلاستی می باشد.

تقویت G-spot

یکی دیگر از این جراحی هایی که به صورت همزمان می توان انجام داد تقویت G-spot است. به محدوده ی اسفنجی شکلی که از زیر پیشابراه واژن اغاز می شود و تا داخل واژن ادامه دارد، نقطه ی جی (G-spot) است. این نقطه در تحریک میل جنسی خانم ها بسیار موثر است. سپس با تقویت حساسیت این نقطه می توان میزان لذت از برقراری رابطه ی جنسی را افزایش داد.

آیا تنگ کردن واژن با آب انار امکان پذیر است؟

در گذشته عده ای از مردم تصور می کردند مصرف آب انار موجب تنگ شدن واژن می شود! این تنها یک فرضیه اشتباه است که انجام آن نه تنها نتیجه مثبتی روی واژن شما نخواهد داشت، بلکه به آن آسیب هم می رساند. پوست واژن بسیار نازک و حساس بوده و تماس برخی مواد به آن باعث بروز مشکلات جدی خواهد شد. تنگ کردن واژن با آب انار و یا زردچوبه تنها باعث بروز مشکلاتی چون خشکی واژن خواهد شد.

آیا استفاده از کرم ها و محلول سفت کننده واژن موثر است؟

در حال حاضر کرم ها و محلول هایی در بازار عرضه می شوند که به صورت لحظه ای و در زمان رابطه جنسی، واژن را تنگ می کنند و باعث لذت بخش تر شدن رابطه می شوند. برخی از داروهای گیاهی مانند عصاره انار برای تنگ کردن واژن نیز استفاده می شوند که استفاده از آن ها تا حد زیادی مشکل را به صورت موقت حل می کند. این روش ها درمان قطعی گشاد شدن واژن محسوب نمی شوند.

آیا جراحی سزارین کمتر از زایمان طبیعی باعث گشادی واژن می شود؟

جواب خیر است! خیلی از خانم ها قبل از زایمان به این فکر می کنند که جنین با این سایز قرار است چه بلایی سر واژنشان بیارد؟ و چه آسیبی خواهد زد؟ با این افکار از جراحشان خواهشمندند که زایمان طبیعی را فراموش کند و حتما برایشان سزارین انجام دهد، اما سخت در اشتباهند. در عمل سزارین واژن از نظر ظاهری شبیه به واژنی سالم به نظر می رسد. در هر دو روش سزارین و طبیعی بافت ها دچار کشیدگی خواهند شد. در روش سزارین جنین از واژن عبور کرده و مدتی طول می کشد تا بهبود یابد البته به حالت اولیه برنمی گردد. میزان آسیب بستگی به مقاومت ماهیچه هر فرد دارد.

حفظ سلامت واژن با رعایت چند نکته

گشادی و شل شدگی عضلات واژن در خانم ها یک امر طبیعی می باشد که ممکن است برای بیشتر آنها اتفاق بیفتد. اما خوشبختانه می توان این مشکل را با رعایت چند نکته کوچک به تعویق انداخت ویا حتی از بروز آن نیز جلوگیری کرد. از جمله این موارد عبارتند از:

آیا تنگ کردن واژن درد دارد؟

این موضوع کاملا بستگی به نوع روش درمانی دارد. برای مثال در برخی روش ها مانند لیزر این درد کمتر بوده، اما در روش هایی چون عمل جراحی واژینوپلاستی به دلیل در یافت داروی بیهوشی و بی حسی در حین عمل فرد هیچگونه احساس دردی نداشته ولی پس از گذشت چند ساعت و از بین رفتن اثر داروی بی حسی دردها شروع می شوند. دردهای پس از جراحی تنگ کردن واژن معمولا به صورت التهاب و تورم و یا سوزش نیز ظاهر می شوند. که تمامی اینها پس از گذشت یک الی دو هفته از بین می روند و فرد با حسی خوب می تواند به زندگی روزمره ای که قبلا داشته ادامه دهد.

عوارض تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن یکی از عمل های زیبایی واژینال محسوب می شود که اگر توسط یک جراح خوب تنگ کردن واژن انجام شود، نتایج بسیار قابل قبول و مناسبی دارد. اما اگر این کار توسط غیرمتخصص انجام شود، می تواند مشکلات متعددی را برای فرد به وجود آورد، از جمله:

 • زخم شدن ناحیه واژن
 • خونریزی در ناحیه عمل
 • عفونت واژینال
 • احساس درد مزمن و مستمر در ناحیه عمل

تاثیر تنگ کردن واژن بر میل جنسی

تنگ کردن واژن تاثیر بسیار زیادی بر میل جنسی دارد به گونه ای که نه تنها اعتماد به نفس شخص افزایش می یابد بلکه مشکل گشادی واژن که منشاء بسیاری از اختلافات زناشویی است، درمان می شود، بسیاری از بانوان واهمه این را دارند که تنگ کردن واژن ممکن است سبب کاهش میل جنسی شود، این امر نه تنها سبب کاهش میل جنسی نمی شود، بلکه سبب افزایش میل جنسی می شود.

صدای رضایت بیمار دکتر بهمن پور

رابطه جنسی بعد از تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است که امروزه بسیار مورد استقبال خانم ها قرار می گیرد. با بالا رفتن سن، تغییراتی در ظاهر و داخل واژن پدید می آید. این تغییرات می تواند بر کیفیت رابطه ی جنسی تاثیر بگذارد. زایمان، افزایش سن و حتی ژنتیک می تواند باعث شل شدگی و افتادگی واژن شود که تاثیر منفی در کیفیت رابطه جنسی دارد.

هدف انجام این جراحی، ایجاد تغییر در اندازه ی ناحیه ی داخلی و یا دهانه واژن است. انجام جراحی واژینوپلاستی می تواند موجب تقویت عضلات و بافت های واژن شود. این موضوع موجب می شود که میزان لذت زوجین در برقراری رابطه جنسی افزایش یابد. همانطور که می دانید انجام هرگونه جراحی زیبایی نیاز به رعایت و مراقبت های خاصی دارد. توجه به نکات و مراقبت های پس از جراحی می تواند احساس رضایت مندی در بیمار را بالا ببرد.

تاثیر تنگ کردن واژن در رابطه جنسی

یکی از مراقبت هایی که خانم ها باید به آن توجه کند زمان بر قراری رابطه ی جنسی بعد از انجام جراحی تنگ کردن واژن است. لازم به ذکر است که این جراحی به هر روشی که انجام شود نیازمند سپری کردن دوران نقاهت می باشد. بعد از بهبودی التهاب و زخم های ناشی از جراحی می توان رابطه ی جنسی را برقرار کرد. باید دقت داشته باشید که به مدت 6 الی 7 هفته بعد از انجام جراحی می توان رابطه جنسی را برقرار کنید. قبل از آن باید به نکات مراقبتی توجه شود.

تنگ کردن واژن قبل و بعد از زایمان

زایمان طبیعی می تواند بر بافت واژن تاثیر بگذارد و موجب کشیدگی شود. کشیدگی حاصل از زایمان می تواند موجب کبودی یا پارگی شود. پس از زایمان به مدت 3 الی 8 هفته طول می کشد که این آسیب ها بهبود یابد. اما بر اثر فشار وارد شده سفتی و کشتسانی واژن مانند قبل نمی شود. البته شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در رابطه با این موضوع مقاله راه های تنگ کردن واژن پس از زایمان را مطالعه نمائید.

تنگ کردن واژن قبل و بعد زایمان

رابطه ی جنسی یکی از مواردی است که باعث گرم شدن و صمیمیت در زندگی مشترک می شود. پس میزان کیفیت رابطه ی جنسی بسیار اهمیت دارد. بعد از انجام زایمان بافت های واژن شل و افتاده می شود و همین موضوع تاثیر منفی بر کیفیت رابطه ی جنسی دارد. انجام عمل واژینوپلاستی یک عمال بسیار موثر بر بهبود روابط جنسی است. این عمل در صورتی توصیه می شود که فرد قصد دوباره باردار شدن یا حداقل تا اینده ایی نزدیک را نداشته باشد. زیرا ممکن است زایمان دوباره باعث شود که بافت های واژن به حالت قبلی خود برگردند.

آیا تنگ کردن واژن برای تمامی خانم ها مناسب است؟

تا چند سال گذشته افرادی که قصد انجام تنگ کردن واژن را داشتند، هدفشان تنها درمان مشکل بود. اما امروزه بیشتر افرادی که اقدام به این کار می کنند برای زیبایی واژن خود می باشد. بنابراین انجام این کار شما را به دو نتیجه می رساند، هم باعث جلوگیری و درمان گشادی واژن شما و بروز مشکلاتی چون عفونت و دیگر موارد می شود، و هم جنبه زیبایی داشته و اعتماد به نفس شما را در رابطه جنسی بالا می برد. در ادامه خدمت شما افرادی که کاندیدای مناسبی برای تنگ کردن واژن نیستند را معرفی خواهیم کرد.

پیش از آن پیشنهاد می کنم در آزمون کوتاه پایین شرکت کنید تا با وارد کردن وضعیت خود متوجه شوید نیاز به عمل تنگ کردن واژن دارید یا خیر؟

آیا لازمه من واژنمو تنگ کنم؟

1 / 4

به تازگی دچار بی اختیاری در کنترل ادرار خود شده اید؟

2 / 4

آیا ترشحات زیادی از واژن شما خارج می شود؟

3 / 4

گاهی اوقات از واژن شما هوا خارج می شود؟

4 / 4

آیا از رابطه جنسی خود لذت کافی نمی برید؟

میانگین امتیازها 54%

0%

 1. انجام این عمل برای خانم هایی که باردار هستند یا قصد باردار شدن را دارند توصیه نمی شود؛ چراکه پس از زایمان، بیمار ممکن است درد بیش از حدی را تجربه کند، که این درد در زایمان طبیعی نیز بیشتر هم خواهد بود و در نهایت نتیجه عمل پس از آن از بین خواهد رفت.
 2. افرادی که به بیماری های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستند.
 3. امکان انجام این عمل برای دختران باکره وجود ندارد زیرا این عمل در نواحی داخل واژن انجام می شود.
 4. اگر فرد به بیماری های قارچی یا باکتریایی در ناحیه تناسلی خود مبتلا است، انجام این عمل توصیه نمی شود و ابتدا باید به درمان بیماری خود بپردازد و بعد اقدام به تنگ کردن واژن نماید.
بهترین متخصص زیبایی زنان

بهترین متخصص تنگ کردن واژن

واژن یکی از اندام های زنان است که به دلیل وجود عصب های زیاد در این ناحیه، هر گونه عمل جراحی و زیبایی باید با دقت و مهارت انجام شود تا آسیبی به این ناحیه وارد نشود. به دلیل حساسیت زیاد این ناحیه، توصیه می شود که حتماً پیش از انجام تنگ کردن واژن، چه با جراحی و چه با لیزر، حتماً به خوبی تحقیق و بررسی کنید و بهترین متخصص زنان برای تنگ کردن واژن را بیابید. جراح زیبایی زنان باید مهارت و تخصص بالایی در انجام عمل های زیبایی داشته باشد، تجربه او در عمل زیاد باشد و نمونه کارهای موفقی ارائه دهد. علاوه بر این، باید مطب او به تکنولوژی های روز مجهز باشد و با بهترین دستگاه ها عمل تنگ کردن واژن انجام شود.

ویژگی های بهترین متخصص تنگ کردن واژن

همانطور که می دانید، واژن و آلت تناسلی خانم ها یکی از اعضای بسیار حساس و مهم می باشد. مراقبت و یا عدم مراقبت از آن می تواند شما را به بسیاری از بیماری های دیگر دچار کند و یا شما را از ابتلا به برخی مشکلات و عوارض جلوگیری کند. اگر شما قصد تنگ کردن واژن خود را بنا بر هر دلیلی اعم از زیبایی آن و یا درمان برخی مشکلات دارید، باید به دنبال بهترین متخصص زیبایی زنان باشید، تا پس از انجام کار از نتیجه نهایی رضایت کافی داشته باشید. چراکه یک پزشک بی تجربه و غیر حرفه ای نه تنها به درمان شما کمک نمی کند، بلکه وضعیتتان را از پیش هم بدتر خواهد کرد. ما در ادامه برخی از اصلی ترین ویژگی های یک متخصص برای تنگ کردن واژن و دیگر جراحی های زیبایی زنان را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

View this post on Instagram

A post shared by دکتر بهمن پور، لابیاپلاستی (@drbahmanpour)

View this post on Instagram

A post shared by دکتر بهمن پور، لابیاپلاستی (@drbahmanpour)

داشتن تجربه و مهارت بالا

اگر به دنبال یک نتیجه مطلوب از تنگ کردن واژن خود هستید پس به دنبال تجربه و مهارت بالای متخصص باشید. برای اینکه بتوانید از این موضوع مطلع شوید می توانید از بیمارانی که قبلا نزد پزشک مورد نظرتان رفته اند سوالاتی بپرسید و در رابطه با عمل خود با آنها مشورت کنید تا تجربه شان را با شما در میان بگذارند. علاوه بر این می توانید از پزشک مربوطه در خواست کنید تا نمونه کارهای بیماران و همچنین عکس های قبل و بعد آنها را در اختیار شما بگذارد.

استفاده از به روز ترین دستگاه ها

تمامی پزشکانی که برای تشخیص و درمان علاوه بر معاینه نیاز به دستگاه های مخصوص دارند ابتدا بایستی از تجهیزات و دستگاه های روز و استاندارد را برای بیماران تهیه کنند. یکی از اصلی ترین عواملی که در نتیجه درمان شل بودن واژن شما تاثیر گذار است، دستگاه های مورد استفاده توسط پزشک متخصص می باشد. بهره مندی از بهترین دستگاه ها برای تشخیص و درمان بیماری، تاثیر مستقیم با مدت زمان جراحی، عوارض ناشی از آن و همینطور دوره نقاهت بیمار خواهد داشت.

داشتن حس مسئولیت پذیری

تمامی پزشکان پس از اخذ تخصص خود، سوگند پزشکی یاد می کنند تا در قبال وضعیت بیماران و درمان آنها مسئول هستند. برای درمان کوچک ترین بیماری ها، پزشک باید حس مسئولیت پذیری داشته باشد و دلسوزانه به درمان بیمار خود بپردازد. در رابطه با پزشک متخصص زیبایی زنان هم این موضوع صدق می کند و شما برای اطلاع از آن می توانید از مراجعه کنندگان قبلی وی سوال بپرسید.

دریافت هزینه منصفانه

بسیاری از بیماران تصور می کنند پزشکی که هزینه بسیار بالایی بابت درمان دریافت می کند پس حتما یک پزشک کار بلد و با تجربه می باشد. در صورتی که یک پزشک باید هزینه ای معقول از بیماران برای درمان و عمل دریافت کند تا عموم مردم تا سطح متوسط هم بتوانند آن را نیز انجام دهند.

هزینه تنگ کردن واژن چقدر است؟

تنگ کردن واژن یکی از عمل های زیبایی و درمانی است که با توجه به برخی موارد هزینه آن می تواند متفاوت باشد و نمی توان برای آن یک هزینه ثابت در نظر گرفت. از جمله عواملی که در تعیین هزینه تنگ کردن واژن موثرند موارد زیر می باشند:

روش درمان انتخابی

روش درمانی که بیمار و پزشک برای درمان انتخاب می کنند تاثیر مستقیم با هزینه تنگ کردن واژن خواهد داشت. هر یک از روش هایی که در بالا آنها را معرفی کردیم یک هزینه متفاوت با دیگری دارند. برای مثال هزینه تنگ کردن واژن با نخ کمتر از عمل جراحی تنگ کردن واژن می باشد. که البته انتخاب روش درمان ابتدا با توجه به تشخیص پزشک و شدت شل شدگی عضلات واژن تعیین می شود.

میزان تخصص و مهارت پزشک

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در تعیین نرخ این عمل، میزان تخصص و مدرک تحصیلی پزشک می باشد. ممکن است شما دو پرشک متخصص زیبایی زنان پیدا کنید که همه شرایطشان یکسان باشد اما مدرک تحصیلی و سابقه کاری و تجربه وی از دیگری بالاتر باشد. در چنین شرایطی به طبع این پزشک هزینه بیشتری جهت انجام کار از بیمار دریافت می کند.

موقعیت مطب

موقعیت مطب پزشک در میزان هزینه ای که بابت درمان از بیمار دریافت می شود بسیار موثر خواهد بود. برای مثال هزینه ای که بابت ویزیت و درمان بیمار در شهرستان گرفته می شود بسیار کمتر از تهران خواهد بود. حتی این موضوع داخل یک شهر و منطقه های متفاوت هم صدق می کند و ممکن است هزینه در یک منطقه از یک شهر بیشتر و یا کمتر از منطقه دیگر باشد.

ابزار مورد استفاده برای درمان

ما در این مطلب روش های عمل تنگ کردن واژن را به شما معرفی کردیم. برای هر یک از این روش ها از این روش ها از ابزارها و دستگاه های خاصی استفاده می شود. هرچه دستگاه پیشرفته تر، عمل سنگین تر و یا تعداد پرسنل و کادر درمان برای عمل بیشتر باشد، هزینه عمل تنگ کردن واژن بالاتر خواهد بود.

تماس با دکتر بهمن پور

سوالات متداول

ممکن است علاوه بر تمامی توضیحات داده شده در رابطه با تنگ کردن واژن، برخی سوالات دیگر ذهن شما را درگیر کرده باشد و دانستن جواب آنها برای شما حائز اهمیت باشد. به همین دلیل در اینجا برخی از سوالات متداولی که ممکن است برای اکثر بیماران و یا افرادی که قصد انجام این کار را دارد پیش آید را به طور خلاصه پاسخ خواهیم داد.

کلام آخر

بسیاری از افراد تصور می کنند چون واژن آنچنان در معرض دید نیست نیازی با رسیدگی و مراقبت و حتی زیبایی ندارد. در صورتی که باید مشکل گشادی واژن را جدی گرفت چراکه ممکن است باعث بروز مشکلات جدی شود که درمان آنها سخت تر و هزینه بر تر از تنگ کردن واژن باشد و نیاز به دوره بهبودی و طول درمان بیشتری نیز داشته باشد. پیشنهاد می شود در صورت بروز این مشکل سریعا با یک پزشک متخصص زیبایی زنان مشورت کنید تا در صورت تضخیص به تنگ کردن، به انتخاب شما و صلاح دید پزشک یکی از روش های درمانی را انتخاب نمائید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام دکتر بهمن پور

راه های ارتباط با ما

شما عزیزان می توانید از طریق روش های زیر با دکتر میترا بهمن پور در ارتباط باشید:

اینستاگرام: @drbahmanpour

تلفن: 02122175070-02122179070 

تلفن همراه: 09120897425

آدرس: تهران ،ولنجک، خیابان اصلی ولنجک، نبش خيابان ١٨ ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
32 پاسخ
 1. مطالبتون عاااالی بود خانم دکتر
  من میخوام بیام پیشتون برای تنگ کردن واژن
  کدوم روش ماندگاری بالاتری داره؟

  1. با تشکر
   همه روش ها بطور متوسط ماندگاری یکسانی دارند
   روش واژینوپلاستی اما ماندگاری بالاتری نسبت به سایر موارد داره

  1. با سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از هزینه های درمان با شماره های ذکر شده تماس بگیرید

 2. خانم دکتر امکان لابیاپلاستی و تنگ کردن واژن باهم هست؟ دوره نقاهتش بیشتر نمیشه؟

 3. خانم دکتر من میخوام بیام برای عمل تنگ کردن واژن
  اما خب یک سال دیگه هم میخوام اقدام به بچه دار شدن کنم
  الان انجام بدم یا سال دیگه عملو؟

  1. بهتر است بعد از زایمان اقدام به تنگ کردن واژن کنید چون ممکنه دوباره واژن گشاد شود.

 4. برای بار دوم که برای ترمیم گفتید باید بیایم هم همون هزینه اول دریافت میشه؟ یا کمتر؟

  1. مقاله خیلی حوبی بود دوره نقاهت این جراحی چقدره و بهتر هست قبل زایمان انجام بشه یا بعد از زایمان

 5. با سلام و وقت بخیر 🌹
  بعد از زایمان طبیعی چقدر زمان نیاز هست برای انجام عمل لابیاپلاستی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این ویدیو رضایت یکی از بیماران دکتر بهمن پور را که تنگی واژن بدون درد را انجام داده اند ، قرار داده ایم.