درمان زگیل تناسلی

همه چیز درباره درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی، توده های نرم هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می شوند. آنها می توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند. زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط برخی از گونه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اینها با سویه های پرخطر که می توانند منجر به دیسپلازی و سرطان دهانه رحم شوند، متفاوت هستند. HPV شایع ترین بیماری STI است. مردان و زنان فعال جنسی در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند. عفونت HPV به ویژه برای زنان خطرناک است زیرا برخی از انواع HPV همچنین می توانند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند.

بخش های مهم این مطلب

تاریخچه زگیل تناسلی و HPV

تاریخ زگیل تناسلی

460-370 قبل از میلاد

Condylomata acuminata، حداقل از زمان بقراط (460-370 قبل از میلاد) یک بیماری شناخته شده بود. در مورد ریشه شناسی، اصطلاح کندیلوما از یونانی باستان گرفته شده و به معنی تومور گرد است و acuminata از لاتین به معنی “نقاط تیز” آمده است. در دوران رومی زگیل های تناسلی با اصطلاحات “ficus” به معنی انجیر به دلیل شباهت آن به انجیر باز و “تیموس” از تیموی یونانی به دلیل شباهت آنها به برگ گیاه آویشن مورد استفاده قرار می گرفت.

تاریخچه زگیل تناسلی
تاریخچه زگیل تناسلی

قرن ششم پیش از میلاد

اصطلاحی در نوشته های پزشک بیزانسی ایتیوس آمیدی (قرن ششم پیش از میلاد) نیز آمده است که در آن آمده است: “اصطلاح تیموس از شباهت به نوک گیاهان به همین نام که در کوه ها رشد می کند ناشی می شود. در مقعد و پودندا و بین پاها.  اصطلاح verruca اولین بار توسط پزشک آلمانی Daniel Sennert استفاده شد. وی در کتاب خود با عنوان Hypomnemata physicae اشاره می کند که آنها مانند برجستگی تپه های کوچک روی سطح پوست ظاهر می شوند.

تاریخچه زگیل های تناسلی
تاریخچه درمان زگیل تناسلی

قرن اول میلادی

در آغاز قرن اول میلادی، پزشک رومی Aulus Cornelius Celsus در کتاب خود De Medecina چند نوع زگیل تناسلی را از نظر ریخت شناسی متمایز توصیف کرد: (2) تیمون که یک ضایعه پاپیلوماتوز و بسیار عروقی بود و می تواند در دستگاه تناسلی ایجاد شود. در روم باستان اعتقاد بر این بود که زگیل ها ناشی از رفتارهای بی شرمانه جنسی هستند و بسیاری از اشعار طنز آمیز همانطور که در کتاب های Epigrams از شاعر لاتین Martial (قرن اول میلادی) نوشته شده است.

تاریخچه HPV
تاریخ زگیل تناسلی

قرن سیزدهم میلادی

در نوشته های Lanfranchi (قرن سیزدهم) و Guglielmo da Saliceto (1210–1277) می توانیم توصیفی از زگیل تناسلی پیدا کنیم. با این حال، نظریه های مربوط به علت آنها فراوان بود و باعث اختلاف نظرهای زیادی شد. شیوع سیفلیس در اروپا، در پایان قرن پانزدهم، توجه جدیدی به بیماری های تناسلی داد. 

تاریخچه زگیل های تناسلی
تاریخچه زگیل های تناسلی

قرن هفدهم میلادی

بسیاری از عفونت های تناسلی مانند سیفلیس، سوزاک و زگیل به همان “سم جنسی” نسبت داده شده است که قرن ها بعد توسط جان هانتر (1728-1793) به خوبی تعریف شده است: “بیماری جنسی از سمی ناشی می شود که توسط بیماری تولید می شود و قادر به ایجاد مجدد بیماری مشابه، دارای قدرت آلودگی متفاوتی است. وقتی روی بدن انسان اعمال می شود از قدرت تکثیر یا تکثیر خود برخوردار است. 

تاریخ زگیل ها
تاریخچه زگیل ها

سال 1667-1741 میلادی

در سال 1712 دانیل ترنر (1667-1741)، نویسنده اولین کتاب به زبان انگلیسی که به پوست اختصاص داده شد، تحت عنوان De morbis cutaneis، توضیحات خود را در مورد علت ایجاد زگیل ارائه می دهد، زیرا معتقد است که ممکن است “آب میوه های مغذی گرفتگی شده” باشند. که از رشته های عصبی آسیب دیده پوست عبور کرده بود.

ویروس hpv
تاریخچه زگیل تناسلی

قرن نوزدهم و بیستم میلادی

در سال 1976، وی این فرضیه را منتشر کرد که ویروس پاپیلومای انسانی نقش مهمی در ایجاد سرطان دهانه رحم دارد و سپس در سال 1983 انواع HPV16 و HPV18 را شناسایی کرد.  یک کار انقلابی که توسعه واکسن HPV را ممکن کرد، که در سال 2006 معرفی شد. برای تحقیقات خود zur Hausen جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی 2008 را دریافت کرد.

زگیل تناسلی

کوندیلوماآکومیناتا یا همان زگیل تناسلی به وسیله یک ویروس بنام پاپیلومای انسانی ایجاد می گردد، جالب است بدانید که بیشتر از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد، معمولا این ویروس از راه جنسی پخش می شود اما راه درمانی آن چیست؟

عفونت HPV

عفونت HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نام گروهی از ویروس ها است که باعث ایجاد عفونت در سطح پوست می شوند. این یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی است. بسیار شایع است که بسیاری از کارشناسان معتقدند عفونت HPV را باید از پیامدهای اجتناب ناپذیر فعالیت های جنسی عادی در نظر گرفت. 80 درصد از بزرگسالان واکسینه نشده در مقطعی از زندگی خود به عفونت HPV مبتلا می شوند. در اکثر افراد، این بیماری هیچ علامتی ایجاد نمی کند بنابراین به طور اجتناب ناپذیری عمدتا از طریق فعالیت جنسی (تماس مستقیم پوست به پوست) با فردی که مبتلا است به اشتراک گذاشته می شود. HPV می تواند از طریق تماس جنسی نفوذی و غیر نفوذی (تناسلی-تناسلی، دهانی-تناسلی، مقعدی-تناسلی، دهانی-مقعدی) منتقل شود. اکثر افراد این ویروس بی ضرر هستند و هیچ علامتی ندارند. در برخی افراد، عفونت HPV می تواند باعث زگیل تناسلی شود که بی ضرر بوده و با انواع HPV که باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی یا سرطان می شود متفاوت است. همچنین در برخی افراد، عفونت HPV می تواند باعث ایجاد سلول های غیر طبیعی شود که گاهی اوقات می تواند منجر به سرطان در مردان و زنان شود، از جمله سرطان های دهانه رحم، واژن، فرج، مقعد و سرطان های آلت تناسلی.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه دهانی، واژینال و مقعدی منتقل می شود. ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل نکنید. زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آنها ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالای رویه ها ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس آن صاف یا کمی ناهموار به نظر برسد. آنها ممکن است به صورت خوشه ای زگیل یا فقط یک زگیل ایجاد شوند.

زگیل تناسلی در کدام قسمت از بدن مردان ظاهر می شود؟

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در کدام قسمت از بدن زنان ظاهر می شود؟

برای زنان، این زگیل ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شوند:

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج از واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم
 • کشاله ران

زگیل تناسلی همچنین ممکن است در لب، دهان، زبان یا گلو شخصی که با فرد مبتلا به HPV تماس جنسی دهانی داشته است ظاهر شود.

حتی اگر نمی توانید زگیل تناسلی را مشاهده کنید، ممکن است علائم ایجاد کنند، مانند:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان

اشکال مختلف زگیل تناسلی که زنان را درگیر می کند می تواند در داخل یا اطراف واژن، فرج، مقعد یا نزدیک دهانه رحم ظاهر شود. اغلب، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که شما نمی توانید آنها را ببینید یا متوجه شوید. زگیل های داخل واژن یا مقعد می توانند باعث ناراحتی شوند اما همچنین ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند.

زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان

در مردان، زگیل تناسلی به اندازه زنان شایع نیست. آنها اغلب در نوک آلت تناسلی ظاهر می شوند اما می توانند در اطراف مقعد نیز ظاهر شوند، به ویژه هنگامی که ویروس در حین رابطه مقعدی منتقل می شود. اکثر انواع زگیل ها بین یک تا سه ماه پس از عفونت ظاهر می شوند.

اگر فکر می کنید آلوده هستید باید برای جلوگیری از عوارض و برای جلوگیری از انتقال عفونت به همسرتان، معاینه شوید. تقریباً در نیمی از موارد، زگیل های تناسلی بر روی آلت تناسلی ظاهر می شوند.

زگیل تناسلی به چه شکل است؟

زگیل تناسلی می تواند کوچک، بزرگ، منفرد یا به صورت توده ای باشد. زگیل ها معمولاً بدون رنگدانه هستند (به این معنی که رنگ آنها با پوست اطراف یکسان است)، اما گاهی اوقات می توانند در رنگ های مختلف مانند صورتی تا قرمز تا قهوه ای، خاکستری و سفید ظاهر شوند. آنها اغلب در گروه های 5 تا 15 زگیلی ظاهر می شوند که قطر آنها 1 تا 5 میلی متر است. آنها ممکن است شبیه گل کلم باشند و اغلب در مناطق مرطوب اطراف ناحیه تناسلی و مقعد یا داخل واژن و دهانه رحم یافت می شوند. انواع دیگر زگیل های تناسلی بیشتر شبیه زگیل های معمولی (برجستگی با پوست ضخیم) هستند و معمولاً روی پوست خشک هستند. سایر زگیل های تناسلی صاف و مسطح به نظر می رسند و حتی مشاهده برخی از آنها دشوار است.

زگیل تناسلی گل کلمی

زگیل تناسلی جزء مشکلات و عفونت های بی خطر HPV محسوب می شود. لازم به ذکر است که اغلب زگیل های تناسلی توسط انواع 6 و 11 ویروس HPV ایجاد می شوند. یکی از انواع رایج زگیل تناسلی، زگیل تناسلی گل کلمی می باشد که تعدا زیادی زگیل به صورت دسته ای در کنار هم قرار می گیرند. گاهی این زگیل ها به صورت برجسته و گاهی به صورت مسطح و صاف ظاهر می شوند.

زگیل تناسلی از چه طریقی منتقل می شود؟

زگیل تناسلی از طریق مختلفی امکان انتقال دارد، حتی ممکن است فردی مبتلا به ویروس HPV باشد و خود هیچ اطلاعی از آن نداشته باشد و از طرق متفاوت باعث انتقال به اطرافیان و به خصوص همسر خود شود. از جمله این راه ها عبارتند از تماس پوست با پوست، عمدتا از طریق رابطه دهانی، واژینال یا مقعدی و… با این حال، رابطه جنسی برای انقباض ضروری نیست. تماس نزدیک تناسلی می تواند برای انتقال HPV بین دو شریک جنسی کافی باشد. اگرچه ویروس HPV بسیار مسری است، اما عفونت نمی تواند از طریق فعل و انفعالات فیزیکی مانند بغل کردن یا بوسیدن و یا از مواردی مشابه آن ایجاد شود. لازم به ذکر است که پس از ابتلا به HPV، معمولاً زگیل های تناسلی بین دو هفته تا هشت ماه ظاهر می شوند. برای اطلاع بیشتر از این بیماری، شما می توانید از طریق مشاوره آنلاین دکتر بهمن پور با وی در ارتباط باشید و سوالات خود را از ایشان برسید.

چه اشخاصی بیشتر در معرض مبتلا شدن به زگیل دستگاه تناسلی هستند؟

 • اشخاصی که رابطه جنسی متعدد با اشخاص مختلف را دارند.
 • اشخاصی که عفونت های جنسی دارند.
 • اشخاصی که در دوران نوجوانی فعالیت جنسی با افراد مختلف را داشته اند.
 • اشخاصی که رابطه جنسیشان محافظت شده نبوده است.
 • اشخاصی که با شخص مبتلا به این ویروس رابطه داشته است.
افرادی که در معرض زگیل تناسلی هستند

کاهش خطر زگیل تناسلی

 • برای کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی، باید از کاندوم برای رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی استفاده کنید.
 • حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید، می توانید زگیل بگیرید، زیرا کاندوم کل ناحیه تناسلی را نمی پوشاند.
 • واکسیناسیون HPV خطر ابتلا به ویروس HPV را که باعث ایجاد زگیل می شود، کاهش می دهد.

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

تخمین زده می شود که 400000 نفر که بیشتر آنها در اواخر نوجوانی و بیست سالگی هستند هر سال دچار زگیل تناسلی می شوند. ویروس ایجاد کننده این زگیل ها، HPV، شایع ترین بیماری مقاربتی است. انواع مختلفی از HPV وجود دارد که البته همه باعث زگیل تناسلی نمی شوند.

علت ایجاد زگیل تناسلی

بیشتر موارد زگیل تناسلی توسط HPV ایجاد می شود. 30 تا 40 نوع HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست بسیار منتقل می شود، به همین دلیل است که یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود. در حقیقت، HPV آنقدر رایج است که مراکز کنترل و پیشگیری از اینگونه بیماری ها می گوید اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا می شوند. با این حال، این ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در حقیقت، در بیشتر موارد، ویروس به خودی خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. زگیل های تناسلی معمولاً توسط گونه های HPV ایجاد می شوند که با گونه هایی که باعث ایجاد زگیل در دست یا سایر قسمت های بدن می شوند متفاوت است.  در واقع زگیل تناسلی یک عارضه است که با انتقال ویروس تشکیل می شود. HPV ها انواع مختلفی دارند که خوشبختانه بسیاری از آنها اصلا نگران کننده نیستند و اگر در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی سریعا به پزشک مراجعه کنید به راحتی می توان از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرد. اما اگر عفونت بصورت دائمی باشد و درمانی صورت نگیرد سلول‎ های طبیعی ناحیه تناسلی را دچار تقسیم شدید می ‏کنند و تبدیل به سرطان می‌شوند.

آیا من زگیل تناسلی دارم؟

1 / 5

آیا روی آلت تناسلی خود بر آمدگی هایی حس می کنید؟

2 / 5

آیا احساس خارش در ناحیه تناسلی دارید؟

3 / 5

آیا رابطه جنسی محافظت نشده ای با فرد مبتلا به زگیل تناسلی برقرار کرده اید؟

4 / 5

آیا به تازگی دچار عفونت های جنسی شده اید؟

5 / 5

آیا رابطه جنسی با افراد متعددی برقرار کرده اید؟

امتیاز شما

آیا زگیل تناسلی مسری است؟

بله، زگیل تناسلی و ویروسی که باعث ایجاد آنها می شود، هر دو بسیار مسری هستند. هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد هنگامی که به ویروس مبتلا می شوید، عفونی می شوید. حتی اگر علائمی مانند زگیل تناسلی ندارید یا زگیل ها تحت درمان و برداشته شده اند، باز هم می توانید شخص دیگری را به HPV و زگیل تناسلی آلوده کنید.

عوارض ناشی از زگیل تناسلی

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شود که به آن دیسپلازی می گویند. انواع دیگر HPV نیز ممکن است باعث سرطان فرج شوند، که اندام تناسلی خارجی زنان هستند. آنها همچنین می توانند باعث ایجاد سرطان آلت تناسلی و مقعد شوند.

مشاوره آنلابن دکتر بهمن پور

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این بیماری، پزشک در مورد سلامت و سابقه جنسی شما سوال می کند. این شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و آیا درگیر رابطه جنسی، از جمله رابطه دهانی، بدون کاندوم بوده اید. پزشک شما همچنین معاینه فیزیکی هر ناحیه ای را که مشکوک به ایجاد زگیل در آن هستید انجام می دهد. در ویدئوی پایین به طور کامل توضیح داده شده که زگیل تناسلی در زنان و مردان چگونه ظاهر می شود و برای تشخیص آن چه باید کرد.

تشخیص زگیل تناسلی در خانم ها

از آنجا که زگیل می تواند در اعماق بدن خانم ها ایجاد شود، ممکن است پزشک نیاز به معاینه لگن داشته باشد. آنها ممکن است از محلول اسیدی ملایمی استفاده کنند که به نمایان شدن زگیل ها کمک می کند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش که به آن پاپ اسمیر نیز می گویند انجام دهد، که شامل برداشتن یک قسمت کوچک از ناحیه برای بدست آوردن سلول از دهانه رحم است. سپس می توان این سلول ها را برای وجود HPV آزمایش کرد. انواع خاصی از HPV ممکن است نتایج غیر طبیعی را در آزمایش پاپ ایجاد کند، که ممکن است تغییرات پیش سرطانی را نشان دهد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص داد، ممکن است نیاز به غربالگری مکرر برای نظارت بر تغییرات یا یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی داشته باشید. در ادامه شما را با مراحل و نحوه درمان زگیل تناسلی آشنا خواهیم کرد و همچنین هر یک از مراحل را به طور کامل خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

مرحله اول درمان

مرحله دوم درمان

مرحله سوم درمان

مرحله چهارم درمان

اگر شما یک خانم هستید و نگران این هستید که ممکن است به نوعی از HPV مبتلا شده باشید که باعث سرطان دهانه رحم می شود، پزشک شما می تواند آزمایش DNA انجام دهد. این تعیین می کند که چه نوع HPV در سیستم شما وجود دارد. لازم به ذکر است آزمایش HPV برای مردان هنوز در دسترس نیست.

نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 می تواند مردان و زنان را از شایع ترین گونه های HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند محافظت کند و همچنین می تواند در برابر گونه های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند محافظت کند. واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است. این واکسن از سرطان دهانه رحم محافظت می کند، اما از زگیل تناسلی محافظت نمی کند. افراد زیر 45 سال می توانند واکسن HPV و افراد زیر 9 سال دریافت کنند. این واکسن بسته به سن در یک سری دو یا سه تزریق تزریق می شود. هر دو نوع واکسن باید قبل از فعال شدن جنسی فرد تزریق شود، زیرا قبل از قرار گرفتن فرد در معرض HPV، بیشترین تأثیر را دارد. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی نیز می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. نکته مهم استفاده از یک مانع فیزیکی برای جلوگیری از انتقال است.

در ویدئویی زیر که به صورت یک انیمیشن کوتاه برای شما عزیزان تهیه شده به طور کامل توضیح خواهیم داد که برای پیشگیری از ویروس HPV و زگیل تناسلی چه کار باید کرد.

آیا خود فرد می تواند تشخیص دهد زگیل تناسلی دارد؟

در صورت مشاهده برآمدگی های کوچک و رنگ پوست در ناحیه تناسلی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما را بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آیا برجستگی ها زگیل هستند. زگیل تناسلی معمولاً درد نمی کند. گاهی اوقات انجام پاپ اسمیر غیرطبیعی اولین علامت عفونت HPV در یک خانم است. تست پاپ اسمیر یک آزمایش ساده است که در آن پزشک شما سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند. دهانه رحم بخشی از رحم شما است.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می روند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. این بدان معناست که ممکن است در طول زندگی چندین شیوع داشته باشید. بنابراین مدیریت علائم مهم است زیرا می خواهید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. با این اوصاف، زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد.

ممکن است بخواهید زگیل های تناسلی را برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آنها درمان کنید. با این حال، شما نمی توانید زگیل های تناسلی را با داروهای برطرف کننده یا درمان زگیل بدون نسخه پزشک درمان کنید. پزشک ممکن است درمان موضعی زگیل را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند، ممکن است برای برداشتن آنها نیاز به جراحی جزئی داشته باشید. پزشک شما همچنین می تواند زگیل ها را از طریق این روش ها از بین ببرد:

 • الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • انجماد و یا فریز کردن زگیل تناسلی (کریوتراپی)
 • لیزر درمانی
 • برش یا قطع زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

در ادامه برخی از این روش ها را توضیح خواهیم داد:

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

در این روش ابتدا پزشک نیتروژن مایع را روی و اطراف زگیل ها اعمال می کند و بعد، بافت با نیتروژن مایع منجمد می شود. سپس، اجازه داده می شود تا بافت ذوب شود. پزشک اندازه و ضخامت زگیل ها تعداد و طول چرخه های انجماد/ذوب را تعیین می کند. ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف تا متوسط ​​داشته باشید. زگیل های تناسلی در مجرای ادرار یا مقعد معمولاً بیشترین درمان را نیاز دارند زیرا ممکن است زگیل ها در داخل دهانه قرار داشته باشند.


درمان زگیل تناسلی با لیزر

زمانی که زگیل دستگاه تناسلی عود کنند و یا گسترده شود توصیه می شود که شخص برای درمان از این روش استفاده نماید، در روش درمان زگیل تناسلی با لیزر از بی حسی موضعی استفاده می شود و لیزر به شکل فیزیکی ویروس را تخریب می نماید. درمان زگیل تناسلی با لیزر یکی از بهترین روش های درمان این بیماری است که علاوه بر بی خطر بودن بسیار موفق عمل می کند و زگیل را به شکل کامل از بین می برد. درمان زگیل تناسلی با لیزر یکی از بهترین روش های درمان این بیماری است که علاوه بر بی خطر بودن بسیار موفق عمل می کند و زگیل را به شکل کامل از بین می برد.


جراحی زگیل تناسلی

معمولا کمتر پیش می آید برای درمان زگیل تناسلی پزشک اقدام به جراحی کند، اما به طور کلی چنانچه اندازه زگیل بزرگ و بزرگ تر شود تا جایی که نتوان از روش های درمانی دیگر برای آن استفاده کرد، به ناچار اقدام به جراحی آن خواهند کرد. زگیل های تناسلی را باید با استفاده از روش‏ های جراحی نظیر الکتروسرجری ( کوتر ) یا رادیوسرجری (آر اف جراحی) درمان کرد.


الکتروسرجری

به طور کلی برای خوشه های بزرگ زگیل که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند استفاده می شود، این گزینه شامل برش قسمت عمده زگیل ها، فشار دادن یک میله فلزی به منطقه آسیب دیده و ارسال جریان الکتریکی از طریق آن برای سوزاندن باقی مانده است.


محلول موضعی پودوفیلین

این محلول موضعی یکی از روش های دارودرمانی موضعی است که برای زگیل تناسلی نیز استفاده می شود. از این دارو روی ضایعات و زگیل تناسلی استفاده می شود. ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل، مصرف آن را محدود کرده است.


درمان خانگی زگیل تناسلی

از درمان های OTC که مخصوص زگیل های دست در زگیل های تناسلی است استفاده نکنید. زگیل های دست و تناسلی در اثر انواع مختلف HPV ایجاد می شوند و درمان هایی که برای سایر نواحی بدن طراحی شده است اغلب بسیار قوی تر از درمان هایی است که در دستگاه تناسلی استفاده می شود. استفاده از روش های درمانی اشتباه ممکن است بیشتر از فایده آن مضر باشد. برخی از داروهای خانگی در درمان زگیل تناسلی مفید هستند، اما شواهد کمی برای حمایت از آنها وجود دارد. همیشه قبل از امتحان درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف چه پمادهایی برای درمان زگیل تناسلی مناسب است؟

برخی از پمادها را با تشخیص و تجویز پزشک می توان جهت درمان استفاده کرد. در ادامه این پماد ها و داروها را معرفی خواهیم کرد.

پماد ایمی کوئیمود

پماد ایمی کوئیمود

استفاده از این پماد باعث می شود که قدرت سلول های سیستم ایمنی بدن افزایش پیدا کند و این موضوع باعث از بین رفتن زگیل تناسلی می شود.

پماد کلرواستیک اسید یاTCA

پماد کلرواستیک اسید یاTCA

این پماد از مواد شیمیایی است و مکانیسم عملش سوزاندن زگیل است. عوارض جانبی این پماد شامل عوارض پوستی و خارشی می باشد.

پماد sine cate chins 

پماد sine cate chins 

 برای درمان انواع زگیل های تناسلی در ناحیه خارجی و همینطور زگیل های درونی و یا اطراف مقعد از این پماد استفاده می شود. عارضه جانبی این پماد سوزش و خارش خفیف است.

آیا درمان صد در صدی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچگونه درمانی قطعی و صد در صدی برای زگیل تناسلی و خروج HPV از بدن وجود ندارد. در حقیقت روش هایی که در بالا جهت درمان زگیل تناسلی ذکر شد (مانند لیزر و کرایوتراپی) بیشتر برای زگیل هایی استفاده می شود که روی سطح پوست ایجاد می شود و قابل روئیت هستند. بهترین کار برای جلوگیری از پیش روی زگیل و بزرگ شدن آن، رعایت نکات بهداشتی و توصیه های متخصص مربوطه می باشد.

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

 • از کندن زگیل ها خودداری کنید.
 • پس از چند روز که از درمان گذشت، مجددا به پزشک جهت ویزیت مراجعه کنید.
 • به منظور جلوگیری از افزایش زگیل، تا چند روز از ژیلت استفاده نکنید.
 • می توانید در حمام ناحیه درمان شده را با صابون بشویید.
 • تا مدتی پس از درمان برای برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمائید.
 • ممکن است تا مدتی عفونت در بدن شما باقی بماند و این باعث شود با تماس پوستی و یا رابطه جنسی منتقل شود در نتیجه تا مدتی از این روابط نزدیک اجتناب کنید.

کندن زگیل ممکن است خطرناک باشد؟

به هیچ وجه این کار را نکنید! کندن زگیل تناسلی با استفاده از نخ و یا هر روش دیگری که توسط پزشک انجام نشود می تواند شدت و میزان زگیل در ناحیه تناسلی را افزایش دهد و وضعیت بیمار بدتر از قبل شود. با افزایش شدت بیماری، روش های درمانی و دوره درمان سخت تر و طولانی تر از پیش خواهد شد.

رابطه سرطان با hpv

HPV در مقابل سرطان چگونه است؟

سوالی که ممکن است برای همه افراد پیش آید این است که آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان دهانه رحم می شود؟ انواع خاصی از HPV ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان افزایش دهد. سایر مواردی که این خطر را افزایش می دهند شامل ابتلا به بیماری های مقاربتی دیگر ، داشتن شرکای جنسی مختلف، داشتن رابطه جنسی در سنین پایین یا سیگار کشیدن است. پاپ اسمیر می تواند تغییرات دهانه رحم را پیدا کند تا بتوان آنها را زود درمان کرد. این امر خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. زنان باید از پزشک خود بپرسند که چند بار باید پاپ اسمیر انجام دهند. عفونت HPV خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی یا مقعد را در مردان افزایش می دهد.

سرطان و hpv

در صورتی که زگیل دستگاه تناسلی درمان نشود چه اتفاقی رخ می دهد؟

دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کند اگر بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند به درمان زگیل تناسلی نپردازند احتمال مبتلا شدن آنها به سرطان دهانه رحم افزایش می یابد، در آقایان نیز مبتلا شدن به سرطان آلت تناسلی و راست روده امکان دارد رخ دهد. لازم به ذکر است که همگی انواع HPV در اشخاص سرطان ایجاد نمی کنند.

 • در برخی افراد، زگیل تناسلی ممکن است طی چند ماه تا چند سال به خودی خود از بین برود.
 • در موارد دیگر، اگر برداشته نشوند، ممکن است باقی بمانند و ممکن است بزرگتر شده و خوشه ای تشکیل دهند.
 • حتی برداشتن ضمانت نمی کند که زگیل ها در برهه ای دیگر برنگردند.

آیا زگیل تناسلی با خارش و زخم همراه است؟

ممکن است تصور کنید که زگیل تناسلی می تواند باعث “درد خفیف” شود و ممکن است احساس خارش یا خونریزی کند. در واقع، این تنها در موارد نادر، زمانی رخ می دهد که زگیل ها به اندازه قابل توجهی برسند و یا اگر آنها را بخارانید. اگر فکر می کنید زگیل دارید، از هر گونه خاراندن (برای جلوگیری از خونریزی) اجتناب کنید و به جای آن با پزشک خود مشورت کنید.

آیا واکسنی برای جلوگیری از زگیل تناسلی وجود دارد؟

در سال 2006، واکسن HPV (Gardasil) توسط FDA جهت واکسیناسیون زگیل تناسلی تأیید شد که در حال حاضر برای مردان و زنان 9 تا 26 سال توصیه می شود. این واکسن ایمن و بسیار موثر در جلوگیری از عفونت با چهار نوع شایع HPV (6 ،11 ،16 و 18) در زنانی است که قبلاً در معرض ویروس قرار نگرفته بودند. با این حال، در افرادی که قبلاً به HPV آلوده شده اند، موثرتر نیست و در برابر همه انواع عفونت HPV محافظت نمی کند. مطالعات در حال انجام است تا مشخص شود که آیا واکسن در زنان مسن بی خطر و موثر است یا خیر.

اجتناب از انتقال زگیل تناسلی به همسر

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا دهانی بهترین راه برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی به همسر است. با این حال، اگر این ویروس روی پوست محافظت نشده توسط کاندوم وجود داشته باشد، هنوز می تواند منتقل شود. پزشک یا پرستار شما ممکن است به شما توصیه کند که هنگام درمان زگیل تناسلی از رابطه جنسی اجتناب کنید.

زگیل تناسلی چقدر طول می کشد؟

طول عمر زگیل های تناسلی می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. گاهی اوقات، سیستم ایمنی بدن ظرف چند ماه زگیل ها را پاک می کند. اما حتی اگر زگیل ها از بین بروند، HPV ممکن است همچنان در بدن فعال باشد. بنابراین زگیل ها می توانند برگردند. معمولاً طی 2 سال، زگیل ها و HPV از بدن خارج می شوند.

زگیل تناسلی چگونه بر بارداری تأثیر می گذارد؟

اگر دچار زگیل تناسلی در دوران بارداری شده اید، افزایش سطح هورمون ممکن است باعث خونریزی، بزرگ شدن یا تکثیر زگیل ها شود. به ندرت، این عوارض رخ می دهد:

 • یک زگیل بزرگ یا توده زگیل ، مجرای زایمان را مسدود می کند. ممکن است لازم باشد از طریق سزارین زایمان کنید.
 • HPV از مادر به نوزاد منتقل می شود و باعث ایجاد زگیل در مجاری تنفسی نوزاد می شود. این بیماری که پاپیلوماتوز تنفسی مکرر نامیده می شود، بسیار نادر است.

تفاوت HPV و زگیل تناسلی چیست؟

همانطور که گفته شد زگیل تناسلی معمولا بی خطر بوده و در نوای چون مقعد، دهانه رحم، روی آلت تناسلی، بیضه ها و… ظاهر می شود. بیشتر این زگیل ها توسط نوع ششم و یازدهم ویروس HPV تشکیل می شوند. گاهی این زگیل ها بصورت دسته ای و به اصطلاح گل کلمی روی آلت تناسلی تشکیل می شوند و گاهی هم به صورت تکی. این زگیل ها معمولا بدون هیچگونه درد بوده و می توان به راحتی آنها را با یکی از روش ها درمان کرد.

همچنین گاهی این زگیل ها باعث حساسیت پوستی و تحریک پذیری آن می شود که احتمال انتقال ویروس به افراد دیگر را فراهم می سازد. چنانچه احساس کردید علائمی دارید که مشابه ویروس HPV است، سریعا به یک متخصص مراجعه نمائید. در برخی موارد انجام آزمایش برای تشخیص HPV لازم نیست و ویروس به صورت خود به خود از بین می رود.

اگر در معرض زگیل تناسلی (عفونت HPV) قرار گرفته اید چه می کنید؟

هم افراد مبتلا به عفونت HPV و هم شریک جنسی آنها باید در مورد خطر انتشار HPV و ظاهر ضایعات مشورت کنند. آنها باید درک کنند که عدم وجود ضایعات امکان انتقال را منتفی نمی کند و کاندوم به طور کامل در جلوگیری از گسترش عفونت موثر نیست. لازم به ذکر است که مشخص نیست که آیا درمان عفونت را کاهش می دهد یا خیر.

سرانجام، باید به شریک جنسی زن که مبتلا به زگیل تناسلی هستند باید اهمیت پاپ اسمیر منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم را یادآوری شود، زیرا تغییرات پیش سرطانی قابل درمان بوده و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان را کاهش می دهد. به طور مشابه، مردان باید از خطر بالقوه سرطان مقعد مطلع شوند، اگرچه هنوز مشخص نشده است که چگونه می توان سرطان مقعد اولیه را به طور مطلوب غربالگری یا مدیریت کرد.

View this post on Instagram

A post shared by دکتر بهمن پور، لابیاپلاستی (@drbahmanpour)

View this post on Instagram

A post shared by دکتر بهمن پور، لابیاپلاستی (@drbahmanpour)

برای درمان زگیل تناسلی باید نزد چه پزشکی رویم؟

زگیل تناسلی از جمله بیماری هایی است که برای درمان می توان به چند دسته از متخصصین مراجعه کرد. متخصصینی که برای تشخیص و درمان این بیماری مناسب هستند عبارتند از: متخصص زنان، متخصصین ارولوژی و همچنین متخصصین پوست و مو و زیبایی. شما می توانید باتوجه به وضعیت خود و یا آشنایی با هر یک از این متخصصین نزد آنان مراجعه نمائید.

تا چه مدت باید تحت درمان باشم؟

کدام روش برای من مناسب تر است؟

چه پمادهایی برای درمان مناسب هستند؟

چه سوالاتی از پزشک بپرسم؟

آیا ممکن است دوباره زگیل تناسلی بگیرم؟

دارو درمانی بهتر است یا روش های خانگی؟

آیا باید از رابطه جنسی پرهیز کنم؟

بهترین متخصص برای درمان زگیل تناسلی

چیزی که بیماران مبتلا به زگیل تناسلی باید در نظر گیرند این است که برای درمان و بهبودی وضعیت خود پیش از هر چیزی ابتدا باید یک پزشک متخصص خوب پیدا کنند. انتخاب پزشک جهت درمان، تاثیر مستقیم با مدت زمان دوره درمان و همینطور نتیجه آن خواهد داشت. پس سعی کنید جهت درمان زگیل تناسلی ابتدا از طریق راه های ارتباطی چون اینستاگرام، جستجو در گوگل، مراجعه به چندین مطب و یا کسب اطلاعات و بررسی میزان رضایت بیمارن پزشک، یک متخصص خوب جهت درمان انتخاب نمایند.

برخی از رضایت بیماران دکتر بهمن پور

رضایت بیماران دکتر بهمن پور

متخصص درمان زگیل تناسلی چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که گفته شد، پزشک متخصص انتخابی شما تاثیر مستقیمی با تسریع درمان و بهبود وضعیت وی دارد. در نتیجه شما باید یک سری خصوصیات اصلی را در پزشک مورد نظر خود بررسی کنید تا متوجه پزشک مربوطه صلاحیت کافی برای انتخاب جهت تشخیص و درمان را دارد و یا خیر. در ادامه برخی از این ویژگی ها را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

داشتن مهارت و تخصص

میزان تخصص و تحصیلات پزشک با مهارت و تجربه وی در این حیطه رابطه مستقیم دارد. برای مثال پزشکی که در یکی از دانشگاه های معتبر تحصیل کرده قطعا مهارت بیشتری داشته و گزینه بهتر و قابل اعتماد تری برای انتخاب درمان زگیل تناسلی می باشد. پس سعی کنید پزشکی را برای درمان زگیل تناسلی انتخاب کنید که مهارت و تجربه کافی در این کار داشته باشد.

گرفتن هزینه منصفانه

برخی پزشکان برای دریافت سود بیشتر، کاملا غیر طبیعی از بیماران هزینه هنگفت و بیش از حد جهت درمان دریافت می کنند. بیماران تصور می کنند پزشکی که هزینه غیرمتعارف برای جراحی و یا درمان های دیگر دریافت می کند در نتیجه با تجربه تر می باشد. در صورتی که چنین نیست. هزینه باید طوری باشد که بیشتر مردم از پس آن برایند.

داشتن حس مسئولیت پذیری نسبت به بیماران

تمامی پزشکان پس از اخذ تخصص خود، سوگند پزشکی یاد می کنند که در قبال وضعیت بیماران مسئول هستند. برای درمان کوچک ترین بیماری ها، پزشک باید حس مسئولیت پذیری داشته باشد و دلسوزانه به درمان بیمار بپردازد. در رابطه با درمان زگیل تناسلی هم این موضوع صدق می کند.

استفاده از برندهای درمانی و دستگاه های مدرن

پزشک باید از جدید ترین علم های پزشکی جهت درمان اطلاع کافی داشته باشد و برای درمان داروها و پماد های روز دنیا را معرفی کند که با علم پزشکی جدید طراحی و وارد بازار شده اند. همینطور اگر درمان نیاز به دستگاه خاصی داشت، پزشک از دستگاه ای مدرن و تجهیزات کافی برای درمان برخوردار باشد.

تماس با دکتر بهمن پور

هزینه درمان زگیل تناسلی

این موضوع بستگی به وضعیت بیمار و شدت زگیل تناسلی دارد. در واقع هزینه درمان زگیل تناسلی برای همه پزشکان و بیماران یکسان نبوده و با توجه به عوامل مختلف، متغییر خواهد بود. در ادامه این موارد را معرفی خواهیم کرد.

موقعیت مطب

اینکه موقعیت مطب پزشک در کجا قرار دارد می تواند تاثیر بسیاری در هزینه دریافتی جهت درمان بیمار داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است یک مطب در شمال تهران، نسبت یه یک مطب در جنوب و مرکز تهران هزینه بیشتری جهت درمان گیرد. حتی این موضوع در شهر های مختلف هم متفاوت است و مسلما پزشکی که در شهرستان فعالیت می کند هزینه ویزیت و درمان کمتری نسبت به پزشکان تهران دریافت می کند.

میزان تخصص پزشک

مدرک تحصیلی و میزان تخصص پزشک و همینطور دانشگاهی که پزشک در آن تحصیل کرده همه و همه در هزینه دریافتی جهت تشخیص و درمان تاثیر گذار خواهند بود. شما می توانید برای اطلاع از میزان تحصیل و تخصص پزشک ابتدا به مطب مراجعه کنید و در اینباره از پزشک و یا کادر درمانی وی سوال نمائید.

روش درمانی

چیزی که واضح است، این است که هزینه درمان با استفاده از روش پماد موضعی بسیار کمتر از هزینه درمان با استفاده از عمل جراحی زگیل تناسلی می باشد. پس در نتیجه ابتدا پزشک باید وضعیت بیمار را مشاهده کند و بعد تشخیص دهد که کدام روش درمانی برای بهبودی وی تاثیر گذار خواهد بود.

ابزار تشخیص و درمان

هرچه ابزار درمانی تخصصی تر و پیشرفته تر باشد. درمان هزینه بر تر خواهد بود. چراکه پزشک از ابزار تخصصی و تر و با دقت بالا تری برای درمان بیماران استفاده می کند که این دستگاه هزینه بیشتری نسبت به دستگاه های قدیمی تر خواهد داشت.

آپارات دکتر بهمن پور
اینستاگرام دکتر بهمن پور

سوالات متداول

چکیده مطلب

همانطور که گفته شد تنها انواع خاصی از HPV باعث زگیل تناسلی می شوند. در واقع زگیل ها یک سری برآمدگی های بی خطری هستند که در ناحیه تناسلی شکل می گیرند. افراد می توانند برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه نمایند و پزشک ممکن است برای درمان آن یک سری دارو و یا پماد به بیمار تجویز کند.

جهت درخواست تعیین وقت فرم زیر را تکمیل نمائید

نام
نام خانوادگی
ایمیل
پیغام
درخواست شما با موفقیت ثبت شد
خطایی رخ داده لطفا مجددا تلاش بفرمائید
مطالب مرتبط

لیزر واژینال

لیزر واژینال یکی از روش‌های جراحی زیبایی و درمانی واژن

فهرست محتوا
13 پاسخ
 1. خانم دکتردارو هایی که برای تقویت سیستم ایمنی هستش و برای درمان زگیل تناسلی تو سایتها فروخته میشه ایا تایید میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های انتقال زگیل تناسلی به چه شکل است ؟ در این بخش دکتر بهمن پور توضیحاتی را در خصوص راه های انتقال HPV بیان می کنند .