مقالات پاپ اسمیر چقدر در تشخیص سرطان رحم موفق است ؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پاپ اسمیر چقدر در تشخیص سرطان رحم موفق است ؟

پاپ اسمیر چقدر در تشخیص سرطان رحم موفق است ؟

سوالات بسیاری در خصوص تست پاپ اسمیر بیان می شود ، سوالاتی نظیر اینکه دختران باکره هم می توانند این تست را انجام دهند ؟  آیا پس از تست پاپ اسمیر می توان بلافاصله رابطه جنسی داشت ؟ میزان خطا در تست پاپ اسمیر چقدر است ؟ تست پاپ اسمیر چه بیماری های را تشخیص می دهد ؟ در این مقاله به بیان پاسخ تمامی این سوالات می پردازیم .

تست پاپ اسمیر چیست

پاپ اسمیر یا تست غربالگری سرطان رحم به وسیله یک ابزار بسیار کوچک از دهانه رحم سلولهای سطحی برداشته می شود ،سپس زیر میکروسکوپ بررسی می شود ، بررسی ها از لحاظ زیر انجام می شود .

 • آیا این سلولها تغییراتی به نفع اینکه به سمت سرطانی شدن دارند یا خیر ؟
 • آیا می توان از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد ؟
آیا می دانید که چه زمانی تست پاپ اسمیر را باید انجام دهید ؟ تست پاپ اسمیر را می دانید از چه سنی می توان انجام داد ؟ در این مقاله نکات مهمی را در خصوص تست پاپ اسمیر قرار داده ایم .

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

بله – سرطان رحم تنها سرطانی هست که قابل درمان است ، زیرا با غربالگری در زمان مناسب می توان سلولهای که رنگ آنها تغییر کرده است یا سلولهای که متراکم شده اند را برداشته و از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد .

به همین دلیل است که به بانوان عزیز توصیه می شود که غربالگری و تست پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند تا از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم در صورت مشاهده موارد مشکوک پیشگیری شود .

روشهای انجام پاپ اسمیر

 • روش سنتی انجام تست پاپ اسمیر

به دلیل اینکه این تست میزان خطاش بالا می باشد ، روش Thin prep pap smear را ارائه نمودند.

 • روش Thin prep pap smear

در این روش سلولها با دقت بیشتر و ظریف تر دیده می شود ، به همین دلیل خطا کمتری نسبت به روش سنتی دارد .

با تست پاپ اسمیر چه نکاتی مشخص می شود ؟

 • مشخص شدن آلودگی دهانه رحم به سلولهای خطرناک
 • بررسی مشکلات عفونی
 • مشخص شدن تغییرات هورمونی
 • یائسگی
 • بارداری
 • مشخص شدن سلولهای بدخیم و پیش بدخیم
 • مبتلا شدن به عفونت قارچی
 • مبتلا شدن به عفونت باکتریال

و…

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان تست پاپ اسمیر کی است ؟ چرا باید چند روز بعد از پریود باید تست پاپ اسمیر را انجام داد ؟

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر یک تا دو روز پس از اتمام دوران پریود می باشد ، روز شش ، هفت ، هشت ، نه بعد از شروع اولین شروع خونریزی بهترین زمان انجام پاپ اسمیر است ، در مجموع هر زمانی از سیکل پریودی امکان انجام این تست می باشد.

اما اگر پزشک در مواقعی که بخواهد تغییرات هورمونی یا تغیرات سن و…بررسی نماید باید دو روز پس از پایان خونریزی قاعدگی باشد .

شایع ترین علت سرطان دهانه رحم

شایع ترین علت سرطان دهانه رحم ، آلودگی سلولهای پوشش دهنده رحم با ویرویس HPV  می باشند ، به همین دلیل است که آلودگی با زگیل تناسلی را باید بررسی دقیق انجام داد که مشخص نمود این زگیل ممکن است سرطان شود یا خیر .

خود زگیل در بخش خارجی ناحیه تناسلی مهم نمی باشد ، بلکه زمانی زگیل خطرناک است که بخش دهانه رحم را مبتلا کرده باشد و شخص به زگیل تناسلی پر خطر مبتلا شده باشد .

آیا دختران باکره هم می توانند تست پاپ اسمیر را انجام دهند ؟

تست پاپ اسمیر برای دختران باکره

برای دختران باکره انجام تست پاپ اسمیر توسط پزشک با تجربه امکان پذیر است ، پزشک باید با یک وسیله ظریف تر و کوچک تر بدون اینکه به پرده بکارت آسیبی وارد شود ، تست پاپ اسمیر را انجام دهد.

پزشک باید دقت نماید که دقیقا از بخش دهانه ورودی واژن باشد که نتایج تست درست باشد ، اگر شخصی که این تست را انجام نداده وتجربه انجام تست پاپ اسمیر دختران باکره را نداشته است ، ممکن است تست را فقط بخش دیواره های رحم انجام دهد که این امر باعث می شود که نتایج تست پاپ اسمیر درست نباشد .

رابطه جنسی را کی می توان پس از تست پاپ اسمیر انجام داد ؟

پس از انجام تست پاپ اسمیر ممنوعیتی برای رابطه جنسی ونزدیکی وجود ندارد ، ولی بهتر است که شب 24 ساعت پیش از تست پاپ اسمیر شخص رابطه جنسی نداشته باشد ، زیرا وجود اسمپرم یا سلولهای پوششی شخص دیگر باعث می شود که تغییر در نتیجه تست ایجاد نماید .

آیا امکان خطا در تست پاپ اسمیر وجود دارد ؟

درخصوص خطا در تست پاپ اسمیر باید بیان کرد که در تمامی تست ها یک درصدی خطا دارند ، نه تنها تست پاپ اسمیر بلکه تمامی تست ها پزشکی درصدی خطا دارند .

اما اگر در مراکز معتبر انجام شود میزان خطا بسیار اندک است .

اگر شخص هم سیگار هم مصرف دخانیات را داشته باشد باید حتما کولپوسکوپی شود .

تست مجدد پاپ اسمیر

تست مجدد پاپ اسمیر بسته به شرایط شخص دارد ، اگر جواب تست بسیار بد و یا جواب تست بدخیم باشد ، برای اطمینان بخواهد تست مجدد انجام شود .

تست پاپ اسمیر از 21 سالگی یا سه سال پس از اولین رابطه جنسی باید انجام شود ، اگر شخصی در سنین پایین رابطه جنسی داشته باشند باید تست را انجام دهند .

اگر پس از سه سال پیا پی جواب تست منفی باشد ، شخص می تواند سه سال یکبار تست را انجام دهد .

اگر شخص مشکلاتی نظیر تغییرات هورمونی یا HPV داشته باشد و… ، بر اساس آن تصمیم گرفته می شود که تست مجدد پاپ اسمیر را کی انجام دهد .

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه تست پاپ اسمیر با توجه به موقعیت جغرافیایی، دستمزد پزشک ، ترکیبی بودن این تست با سایر تست ها متفاوت است .

فاکتورهای هزینه تست پاپ اسمیر متفاوت است .

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است ؟

یکی از سوالات متداولی که بیان می شود این است که تست پاپ اسمیر درد ناک است ؟در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که خیر ، به آسانی می توان این تست را انجام داد ،بدون هیچ گونه دردی ،بنابراین بانوان نباید نگران این امر باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button