دکتر میترا بهمن پور / بیماری های زنان / آیا زگیل تناسلی سبب سرطان دهانه رحم می شود؟

آیا زگیل تناسلی سبب سرطان دهانه رحم می شود؟

آیا زگیل تناسلی سبب سرطان دهانه رحم می شود؟
آنچه می خوانید...

آیا زگیل تناسلی سبب سرطان دهانه رحم می شود؟

آیا با راه های انتقال زگیل تناسلی آشنا هستید ؟ آیا بانوانی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند در خطر سرطان دهانه رحم هم می باشند ؟ در این مقاله نکات مهمی را درخصوص زگیل تناسلی بیان میکنیم .

یکی ازمراجعه کنندگان عزیز که به مطب مراجعه کرده بودند ، بسیار نگران و ناراحت بودند که آیا با وجود زگیل تناسلی مبتلا به سرطان دهانه رحم می شوند ؟ در این مقاله به بیان پاسخ این مراجعه کننده عزیز می پردازیم .

آیا زگیل تناسلی سبب سرطان دهانه رحم می شود؟

در پاسخ به این سوال که آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان دهانه رحم می شود ؟ باید بیان کرد خیر ، برای HPV بیش از 100 نوع تایپ مختلف می باشد ، برخی از آنها کم خطر و برخی دیگر پرخطرمی باشند .

انواع پرخطر زگیل تناسلی

  • زگیل تناسلی نوع 16
  • زگیل تناسلی نوع 18
  • زگیل تناسلی نوع 45
  • زگیل تناسلی نوع  53

می باشد ، این نوع زگیل ها اگر بمانند ، به سرطان تبدیل می شوند ، حتی اگر این زگیل ها هم اگر بخواهند به سرطان تبدیل شوند ، چندین سال زمان می برند.

اهمیت غربالگری

بسیار مهم است که بانوان درمرحله غربالگری سریعتر زگیل های پر خطر شناسایی و بررسی شوند تا بتوان سریع آنها را درمان کرد تا جلو پیشرفت ضایعه را بتوان گرفت .

اگر بانوان تست های غربالگری را به موقع انجام دهند ، در صورت مبتلا بودن به زگیل سریع تر درمان شده و می توان از بسیاری از بیماریها پیشگیری کرد.

کولپوسکوپی

دستگاه کولپوسکوپی دارای یک میکروسکوپ قوی می باشد که برای دیدن دهانه رحم از این دستگاه کمک گرفته می شود ،در مواردی که پزشک مشکوک به سرطان دهانه رحم است ، از کولپوسکوپی استفاده می شود .

زمانی که HPV های پرخطر مثبت باشد ، از نواحی مشکوک نمونه برداری انجام می شود .

توصیه های دکتر بهمن پور

راه های انتقال زگیل تناسلی

  • رابطه جنسی

رابطه جنسی مهم ترین عامل انتقال زگیل تناسلی است .

تماس پوست با پوست

تماس پوست با پوست نیز از دیگر عوامل انتقال زگیل تناسلی است .

در برخی از موارد نادر زگیل تناسلی از طریق اپلاسیون واستخر منتقل می شود ، احتمال اینکه زگیل تناسلی در این موارد منتقل شود بسیار نادر است .

دکتر بهمن پور به تمامی بانوان عزیز توصیه می کنند که واکسن گارداسیل را تزریق نمایند ، علاوه بر آن از از شرکای جنسی متعدد پیشگیری نمایند ، هم چنین تستهای غربالگری را در به موقع ومرتب انجام دهند .

 

 

 

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر میترا بهمن پور

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا، دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی، یکی از مولفین موسسه رهپويان شريف، نويسنده و آموزش دهنده موسسه رهپويان شريف
استاديار دانشگاه، ارائه دهنده پنج كنگره زنان و زايمان كشور، رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشيابی دانشجويان، دارای مدرک جراحی های زيبايی و ترميمی زنان از آكادمی آمريكايی جراحي زيبايی زنان
American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *