خیس شدن واژن

خیس شدن واژن
آنچه می خوانید...

خیس شدن واژن چرا رخ می دهد ؟ علت خیس شدن واژن چیست ؟ علائم ترشحات آبکی واژن را چیست ؟ در این بخش نکات مهمی را در خصوص خیس شدن واژن بیان می کنیم.

خارج شدن مایع از واژن در پزشکی ترشحات واژن نامیده می شود، که در حالت طبیعی شفاف و بی رنگ هستند. میزان و نوع ترشح در طول ماه و با توجه به سیکل قاعدگی، و یا در طول زندگی و در دوران بلوغ، بارداری و یا یائسگی تغییر می کند.

آیا می دانستید درد و بوی بد واژن یکی از علائم ترشحات آبکی واژن است .

واژن غشای مخاطی است، به این معنی که پوست و بافت واژن سالم همیشه مرطوب است. عوامل زیادی می توانند در تولید مایعات در واژن تأثیر بگذارند.

به طور معمول، قسمت داخلی واژن کمی خیس احساس می شود. نوسانات هورمونی، وضعیت باروری و برانگیختگی می تواند میزان، قوام و رنگ مایعات واژن فرد را تغییر دهد. واژن ممکن است در هنگام برانگیختگی بسیار خیس باشد ، در حالی که یائسگی می تواند باعث خشکی واژن شود.

ترشحات آبکی واژن، جای نگرانی ندارد. معمولا در دوران تخمک گذاری، بارداری و یا مصرف قرص های پیشگیری از بارداری میزان ترشحات بیشتر خواهد بود.

در این مقاله به بررسی آبکی شدن ترشحات واژن، علل و راه های کنترل آن می پردازیم.

علت خیس بودن واژن

علت ترشحات آبکی واژن

وجود ترشح از واژن، باعث می شود واژن تمیز باقی بماند و از بروز عفونت پیشگیری شود. باکتری هایی که در ناحیه واژن زندگی می کنند، با فراهم کردن محیط اسیدی، از واژن در برابر سلول های مرده و عفونت محافظت می کنند.

ترشحات آبکی و شفاف می تواند در هر دوره ای از سیکل بیشتر شود. استروژن، یکی از عوامل تحریک کننده تولید ترشح آبکی می باشد. در ادامه برخی از علل آن را توضیح خواهیم داد.

تغییرات هورمونی

سطوح بالاتر استروژن می تواند با تولید مایعات بیشتر در غدد بارتولین، رطوبت واژن را افزایش دهد. افرادی که تحت هورمون درمانی هستند ممکن است افزایش رطوبت واژن را مشاهده کنند.

عفونت ها

هنگامی که مایع واژن تغییر می کند یا فرد به میزان قابل توجهی بیش از حد طبیعی مایع واژن تولید می کند، ممکن است نشانه عفونت باشد.

عفونت مخمری باعث ترشحات غلیظ، سفید و پنیری می شود. در چنین شرایطی واژن ممکن است خارش ، سوختگی یا احساس زخم و خشکی زیادی داشته باشد ، و رابطه جنسی می تواند بسیار دردناک باشد.

تحریک یا هیجان

تحریک منجر به افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی می شود. این امر منجر به آزاد شدن مایعات از دهانه رحم و غده بارتولین می شود. لازم به ذکر است رطوبت واژن با شدت تحریک مستقیماً متناسب است.

مایع دهانه رحم

ترشحات مرطوب، خامه ای، مایل به زرد ، مایل به سفید و چسبناک تر، ترشحات واژن کاملاً طبیعی است و با چرخه و سطح هورمون ها تغییر می کند. باعث خیس شدن واژن می شود که ممکن است در هر چرخه قاعدگی متفاوت باشد.

خیس شدن واژن

آیا ترشح آبکی نشانه ای است از تخمک گذاری؟

بسیاری از خانم ها در زمان تخمک گذاری، متوجه افزایش ترشح از واژن می شوند، ترشحاتی بی رنگ که کش هم می آیند. البته ممکن است میزان آبکی بودن ترشح در این دوره کمتر از سایر زمان های سیکل قاعدگی باشد.

ترشحات آبکی و بارداری

در بسیاری از موارد، شاهد افزایش ترشح در دوران بارداری هستیم. ترشحات آبکی مضر نیستند، اما برخی انواع این ترشح می تواند نشانه ای باشد از بروز عفونت. در صورت مشاهده علائم زیر، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید:

 • – درد و خارش در ناحیه واژن
 • – ترشح سبز و زرد رنگ
 • – ترشح بدبو
 • – ترشح سفید و پنیری شکل

تغییر در ترشح می تواند از جمله نشانه های ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و یا گنوره آ باشد. این باکتری ها می توانند منجر به بروز عوارضی دردوران بارداری شوند.

ترشحات آبکی از واژن

ترشحات آبکی و یائسگی

در برخی موارد، میزان ترشح در دوران یائسگی و بعد از آن بیشتر خواهد شد. خشکی واژن یکی از علل آبکی شدن ترشح واژن می باشد. در چنین شرایطی، دیواره واژن نازک می شود.

کنترل ترشحات آبکی واژن

همان طور که قبلا اشاره شد، ترشحات آبکی طبیعی و نشان از سلامت واژن است. راهی برای پیشگیری از بروز چنین ترشحی وجود ندارد، اما می توان آن را کنترل کرد.

میزان و حجم ترشح در طول ماه تغییر می کند و افزایش میزان ترشح می تواند آزار دهنده باشد. محیط مرطوب زمینه را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند، به همین خاطر، محیط واژن باید همواره خشک نگه داشته شود.

استفاده از پد و تعویض روزانه آن، به خشک نگه داشتن واژن کمک می کند.

مایعات واژن از چه موادی تشکیل می شود؟

 • آب : مایعات واژن بیش از 90٪ آب است.
 • نمک ها : مایع واژن حدود 1٪ نمک است ، از جمله کلرید سدیم ، کلسیم و فسفات.
 • ترکیبات آلی : این شامل اسیدهای آمینه ، لیپیدها و گلیکوژن است.
 • سلول های قدیمی : سلول هایی که به واژن ، رحم و دهانه رحم قرار دارند به طور منظم از بدن خارج می شوند و از طریق مایع واژن بدن را ترک می کنند.
 • آنتی بادی: مایع واژن ممکن است دارای آنتی بادی هایی باشد که خطر برخی از عفونت ها را کاهش می دهد.

آیا نیازی به دوش گرفتن می باشد؟

نیازی به تمیز کردن واژن نیست. شست و شو با آب و صابون، یکی از راه های موثر در تمیز نگه داشتن واژن می باشد. دوش گرفتن معمولا توصیه نمی شود، چرا که می تواند منجر به بروز عفونت شود. وجود باکتری های سالم در سطح واژن برای مقابله با عفونت ضروری می باشد. با دوش گرفتن، این باکتری ها نیز شسته می شوند و واژن در برابر عفونت حساس خواهد شد.

په موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

مرطوب بودن واژن اگر علائم خاصی ایجاد نکند معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. مایعات واژن نشانه وجود واژن سالم است.

برخی از علائمی که مراجعه به پزشک را الزامی می کند عبارتند از:

 • خشکی واژن که بیش از چند روز طول می کشد
 • ترشحات واژن که بوی بد می دهد
 • خارش، سوزش یا سایر دردهای واژن
 • تغییر در ترشحات واژن پس از رابطه جنسی با یک شریک جدید
 • تورم در واژن
 • تغییرات در مایع واژن همراه با داروی جدید ، مانند کنترل بارداری یا درمان جایگزینی استروژن
 • درد یا حساسیت واژن غیر قابل توضیح

خیس شدن واژن چه عوارضی به همراه دارد؟

 • تولد زودرس
 • پارگی زودرس غشا
 • وزن کم هنگام تولد در نوزادان
 • ناباروری
 • و …

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا، دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی، یکی از مولفین موسسه رهپويان شريف، نويسنده و آموزش دهنده موسسه رهپويان شريف
استاديار دانشگاه، ارائه دهنده پنج كنگره زنان و زايمان كشور، رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشيابی دانشجويان، دارای مدرک جراحی های زيبايی و ترميمی زنان از آكادمی آمريكايی جراحي زيبايی زنان
American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 2 =