درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان
آنچه می خوانید...

درمان پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان با کاهش تراکم و یا با از دست دادن توده استخوان رخ می دهد ، هر زمانی که ساخت استخوان کمتر از دست رفتن استخوان شود ، پوکی استخوان رخ می دهد ، معمولا در زمانی که سن افزایش پیدا می کند ، این بیماری رخ می دهد ، درمان پوکی استخوان را در این مقاله بیان می کنیم .

بیشترین رنج سنی که این بیماری بروز می کند از 50 سال به بعد می باشد و متاسفانه دربانوان این بیماری نسبت به اقایون بیشتر رخ میدهد .

سن شروع پوکی استخوان

یکی از سوالات متداولی که در خصوص پوکی استخوان بیان می شود این است که این بیماری از چه سنی شروع می شود ، در خصوص سن شروع پوکی استخوان باید بیان کرد که از سن 35 سالگی به بعد این بیماری رخ می دهد ، این بیماری سبب شکستگی های متعدد استخوانی  با کمترین ضربه در بانوان می شود  .

درمان پوکی استخوان

معمولا بیشترین نواحی که آسیب می بینند مهره های کمری می باشد .

در بسیاری از بانوان مشاهده می شود که با بلند کردن اجسام سبک و یا خم شدن حتی در برخی از آنها با عطسه کردن شکستگی مهره های کمر مشاهده می شود ، متاسفانه بسیاری از بانوان متوجه این امر نیستند که به بیماری پوکی استخوان مبتلا شده اند ، در برخی از مواقع با درد اندکی همراه هستند ، اما با انجام یک رادیو گرافی و پرتو نگاری می توانند که به بیماری پوکی استخوان مبتلا شده اند یا خیر .

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که کم کاری تخمدان ها که منجر به کمبود استروژن در بدن می شود ، در ایجاد پوکی استخوان نقش اساسی دارد .

استروژن تقریبا از سن 40 سالگی در بانوان کاهش پیدا می کند که این امر سبب افزایش خطر مبتلا شدن به پوکی استخوان می شود .

نقش ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان

دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان و متخصص زنان بیان می کنند که تغذیه و ورزش نقش اساسی در پیشگیری از پوکی استخوان دارد .

بانوان در وهله اول باید تغذیه خوبی داشته باشند ، بانوان باید در رژیم غذایی خود کلسیم و ویتامین D را قرار دهند ، تا کمتر به پوکی استخوان مبتلا شوند .

انجام ورزش مستمر نیز به بانوان کمک می کند که کمتر به پوکی استخوان مبتلا شوند ، انجام ورزش ساده پیاده روی روزی 25 الی 30 دقیقه نقش اساسی در پوکی استخوان دارد .

بهتر است پیاده روی را در زمین هموار انجام دهید .

در بانوان جوان انجام ورزش های استقامتی نظیر والیبال و بستکبال به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند .

پیشگیری از پوکی استخوان

بانوان علاوه بر ورزش مداوم که باید داشته باشند باید به تغذیه خود نیز اهمیت دهند ، مصرف لبنیات در وهله اول اهمیت دارد ، پس از آن مصرف پروتئین نیز به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند .

مصرف سبزیجات نیز به بانوان توصیه می شود ، سبزیجاتی مانند اسفناج و انواع کلم ها بسیار توصیه می شود .

عوامل ایجاد پوکی استخوان

بیماری های زمینه ای باعث تشدید مبتلا شدن به پوکی استخوان می شود بیماری های نظیر بیماری های تیروئیدی  چه از نوع بیماری کم کاری تیروئید و چه از نوع بیماری پرکاری تیروئید به دلیل مصرف برخی از داروهای خاص بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری پوکی استخوان می باشند .

بیماری صرع نیز به دلیل اینکه شخص مصرف داروهای ضد انعقاد به مدت طولانی مصرف می نماید ، نیز بیشتر در معرض این بیماری می باشند .

مصرف کورتون نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در مبتلا شدن به این بیماری می باشد .

تشخیص پوکی استخوان

با انجام سنجش تراکم استخوان می توان به این موضوع پی برد که شخص مبتلا به بیماری پوکی استخوان می باشد یا خیر .

بانوان سنجش تراکم استخوان را باید از سن  55 سالگی به بعد انجام دهند و زیر نظر دکتر در صورت مبتلا بودن به بیماری پوکی استخوان به درمان این بیماری بپردازند .

درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان هر شخص بسته به میزان پیشرفت بیماری متفاوت است .

سایر مقالات مرتبط به بیماری های زنان

 

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا، دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی، یکی از مولفین موسسه رهپويان شريف، نويسنده و آموزش دهنده موسسه رهپويان شريف
استاديار دانشگاه، ارائه دهنده پنج كنگره زنان و زايمان كشور، رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشيابی دانشجويان، دارای مدرک جراحی های زيبايی و ترميمی زنان از آكادمی آمريكايی جراحي زيبايی زنان
American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =