علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از بیماری های شایع ای است که بین جوانان بسیار شایع شده است ،آیا می دانستید که اگر این بیماری درمان نشود سبب سرطان دهانه رحم می شود ، آیا می دانید زگیل تناسلی در بارداری را  می توان درمان کرد یا خیر ؟ با راه های درمان زگیل تناسلی آشنا هستید ؟ در این بخش اطلاعات مفیدی در خصوص درمان زگیل تناسلی و علائم زگیل تناسلی بیان می کنیم .

زگیل تناسلی، همان طور که از نامش پیداست در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. ویروس پاپیلوما ویرس (HPV)، که یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی است، عامل اصلی بروز زگیل تناسلی می باشد. در برخی موارد، این ویروس می تواند منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود.

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اندازه و شکل های مختلفی ظاهر می شود. برخی علائم و مشخصات ظاهری زگیل تناسلی عبارت است از:

 • – توده های کوچک به رنگ پوست و یا کمی تیره تر
 • – دسته ای از توده ها
 • – خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • – خونریزی حین رابطه جنسی

عواملی مانند:

 • – رابطه جنسی محافظت نشده
 • – ابتلا به عفونت های مقاربتی
 • – داشتن رابطه جنسی با فردی که اطلاعی در خصوص گذشته او نداشته اید
 • – شروع رابطه جنسی از سنین پایین
 • احتمال بروز زگیل تناسلی را افزایش می دهند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

در مطب دکتر بهمن پور واکسن گارداسیل طی سه نوبت انجام می شود ، به تمامی بانوان و دختران توصیه می شود که در رنج سنی 9 الی 26 سال این واکسیناسیون انجام شود ، زیرا بهترین سن تزریق این واکسن است ، پس از سن 26 سال جهت ایمنی بیشتر بدن باید این واکسن تزریق شود .

آیا راهی چهت پیشگیری از بروز زگیل تناسلی وجود دارد؟

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی، از انتقال عفونت و بروز زگیل پیشگیری می کند. البته راه های دیگری مانند واکسیناسیون جهت ایمن شدن در برابر ویروس وجود دارد. در صورتی که واکسن پیش از سن شروع به رابطه جنسی زده شود، موثرتر خواهد بود.

تشخیص زگیل تناسلی

جهت تشخیص زگیل تناسلی، تست های تشخیصی زیر از سوی متخصص زنان تجویز می شود:

تست پاپ اسمیر

انجام معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر برای خانم ها واجب است، چرا که وجود هر گونه تغییر در دهانه رحم به دلیل زگیل تناسلی و حتی سرطان رحم در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.

جهت انجام پاپ اسمیر، دهانه واژن توسط دستگاهی به نام اسپکولوم باز نگه داشته می شود و نمونه از سلول های دهانه رحم گرفته خواهد شد. بررسی این سلول ها زیر میکروسکوپ، به تشخیص هر گونه ناهنجاری کمک می کند.

زگیل تناسلی در بارداری

اگر بانوان در زمان بارداری به این زگیل مبتلا شوند برای اینکه نوزاد به این بیماری مبتلا نشود ، حتما باید نوزاد را به شکل سزارین به دنیا آورد ، این بانوان علاوه بر آن حتما باید زیر نظر پزشک باشند تا این بیماری خطری برای نوزاد ایجاد نکند ، این بیماری را در دوران بارداری نباید درمان کرد بلکه پس از بارداری می توان با لیزر و یا فریز کردن زگیل را درمان کرد .

تست HPV

تنها برخی انواع HPV با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند. این تست برای خانم های 30 سال و یا بیشتر تجویز می شود. قبل از سی سالگی، سیستم ایمنی قادر به نابودی HPV مرتبط با سرطان می باشد.

درمان زگیل تناسلی

در صورتی که زگیل تناسلی منجر به بروز درد و ناراحتی برای فرد نشود، نیازی به درمان نخواهد بود. اما در صورت بروز علائمی مانند خارش و یا درد بهتر است اقدامات درمانی زیر نظر متخصص دنبال شود. معمولا درمان دارویی و یا جراحی برای زگیل تناسلی در نظر گرفته می شود.

درمان دارویی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با دارو

داروی ایمی کیمود، کرمی است که به تقویت سیستم ایمنی در مقابله با زگیل تناسلی کمک می کند. زمانی که این کرم بر روی پوست زده می شود، مراقب هر گونه تماس جنسی باشید.

پودوفلین، داروی گیاهی است که باعث تخریب بافت زگیل تناسلی می شود. از استعمال این دارو به داخل واژن خودداری کنید. استفاده از پودوفیلین در دوران بارداری توصیه نمی شود.

درمان زگیل تناسلی با جراحی

در صورتی که اندازه زگیل بزرگ باشد و درمان دارویی موثر واقع نشود، جراحی توصیه می شود که شامل موارد زیر می باشد:

 • – کرایوتراپی و منجمد کردن زگیل
 • – الکتروکاتری و سوزاندن زگیل
 • – ایجاد برش در زگیل
 • – لیزر درمانی

همراهان عزیز باید به این نکته توجه نمایید که زگیل تناسلی در دختر مجرد هم بروز می کند زیرا زگیل تناسلی از راه تماس پوست با پوست منتقل می گردد بنابراین توصیه می شود که برای پیشگیری از این بیماری حتما واکسیناسیون زگیل تناسلی را انجام دهید.

زگیل تناسلی اگر به موقع درمان گردد ، از بروز بسیاری از بیماریها نظیر سرطان دهانه رحم پیشگیری می شود ، بنابراین به شما توصیه می شود که طی سه مرحله واکسن گارداسیل را تزریق نمایید تا به میزان قابل توجهی در برابرمبتلا شدن به این بیماری ایمن گردید ، در صورتی که شریک جنسی شما به این بیماری مبتلا هست ، حتما شما هم به این بیماری مبتلا می شوید بنابراین با انجام  تست HPV مطمئن شوید که شما و یا شریک جنسی تان ناقل این بیماری نباشید .

 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
4 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *