مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت کیست تخمدان

علت کیست تخمدان

آیا می دانستید که اگر کیست تخمدان در سن یائسگی رخ دهد یکی از علائم سرطان کیست تخمدان است ؟ درمان کیست تخمدان چیست ؟ علت کیست تخمدان چیست ؟ در این مقاله به بیان نکات مهمی در خصوص کیست تخمدان می پردازیم .

بسیاری از کیست ها به علت عملکرد ، خود تخمدان ایجاد می شوند ، که در اصطلاح به آنها کیست های فیزیولوژیک و یا کیست های عملکردی گفته می شود ، در واقع علت ایجاد این کیست ها عملکرد تخمدان و فعالیت ماهانه و تغییرات هورمونی می باشد ، لازم به ذکر است که در هر فازی از سیکل قاعدگی این اتفاق ممکن است رخ دهد ، معمولا این کیست ها خودشان از بین می روند و جذب می گردند و پس از قاعدگی بعدی با انجام سونوگرافی این کیست ها از بین می روند، حال اگر این کیست ها از بین نروند باید چه کار کرد  ؟؟؟

علت کیست تخمدان

فرق کیست تخمدان و تخمدان پلی کیستیک

بسیاری از بانوان به مطب دکتر بهمن پور مراجعه می کنند و بیان می کنند که در سونوگرافی آنها دیده شده است که تخمدانشان پر از کیست است و از دکتر بهمن پور می خواهند که کیست ها در بیاورند ، این در حالی است که تخمدان پلی کیستک تخمدان های می باشند که نسج آنها  بسیار بزرگ هست و داخل آنها پر از فولیکول می باشد ، فولیکول های بسیار ریز که اندازه آنها به یک سانت هم نمی رسد و در حد چند میلی متر می باشند .

کیست را زمانی بیان می کنیم که کیست است که اندازه آن بیشتر از 2 الی 3 سانت باشد ، در بسیاری از مواقع شخصی که  سونوگرافی انجام می دهد ممکن است بیان کند که شخص دارای یک کیست با اندازه سه میلی متر است که این امر صحیح نیست زیرا از نظر علمی فولیکول های بالای سه سانت را باید بیان کنیم که کیست می باشند .

چه زمانی کیست ها نیاز به جراحی دارند ؟ سن ایجاد کیست تخمدان کی می باشد ؟ در ادامه به بیان پاسخ این سوالات می پردازیم ، شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید : شماره ی مشاوره رایگان : 22175070-22179070

در یک فازی از قاعدگی است بیان شود که شخص یک کیست 21 میلیمتر دارد ، در واقع این یک کیست نیست بلکه یک فولیکول می باشد که کیست حاوی تخمک است که در اثر تغییرات ماهیانه و یا در اثر فعالیت های که منجر به تخمک گذاری می شود ، رشد کرده .

تخمدان پلی کیست ، کیست تخمدان  نمی باشد ، بلکه تخمدان پلی کیست می باشد که  نسج تخمدان پر از فولیکول های ریز و پراکنده می باشد و به گونه ای نیست که بتوان آنها را عمل کرد و در آورد بلکه ماهیت و ژنتیک تخمدان می باشد ، که معمولا خود به خود درمان می گردند .

سن ایجاد کیست تخمدان

سن خاصی برای ایجاد کیست تخمدان وجود ندارد ، معمولا این کیست ها در هر سنی ایجاد می شوند ، شایع ترین زمان به وجود آمدن کیست های تخمدان ، سن بین 15 تا 29 سال می باشد .

پس از سن یائسگی اگر کیست های تخمدان ایجاد گردند ممکن است از علائم سرطان کیست تخمدان باشد ، در بانوان جوان معمولا کیست های تخمدان خوش خیم می باشند اما اگر بسیار بزرگ شوند ، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی شود نظیر پیچیدن تخمدان دور خودش و پاره شدن کیست تخمدان ، معمولا در کیست های کوچک این امر به ندرت رخ می دهد

درمان کیست تخمدان

در صورتی که کیست تخمدان بیش از حد رشد کرده باشد ، نیاز به جراحی دارد اگر برای کیست های تخمدان نیاز به جراحی باشد ، تقریبا در تمامی موارد با لاپاراسکوپی می توان این درمان را انجام داد ، در اغلب موارد می توان تخمدان را حفظ نمود ، بدون اینکه نیاز باشد که تخمدان برداشته شود ، حتی در مواقعی که کیست بسیار بزرگ شده باشد .

کیست های تخمدان درمان دارویی خاصی اغلب موارد ندارند ، معمولا قرص های ضد بارداری برای درمان این کیست ها استفاده می شود .

مقالات مرتبط با بیماری های زنان در لینک ذیل مطالعه نمایید :

 

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 4 =

Call Now Button