درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان
آنچه می خوانید...
Rate this post

درمان کیست تخمدان

آیا می دانید که کیست تخمدان خطر مبتلا شدن به سرطان را افزایش می دهد ؟ آیا علائم کیست تخمدان را می دانید ؟ آیا راه های درمان کیست تخمدان را می دانید ؟ در این مقاله به بیان نکات مهمی در خصوص درمان کیست تخمدان می پردازیم ، اگر به دنبال پاسخ این سوالات می باشید ، این مقاله را مطالعه نمایید تا به آسانی راه های درمان کیست تخمدان را بدانید .

کیست تخمدان

 • کیست تخمدان چیست ؟

بخشی از بدن زنان سیستم تولید مثل زنان است ، در تخمدان ها گاهی یک کیسه پر از مایع پر شده است ، این کیسه ها معمولا بدون علت و بدون درد می باشند .

درمان کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

 • کیست درمیوای
 • کیست اندومتریوم
 • کیست عملکردی

آیا می دانستید که کیست تخمدان روش های درمانی مختلفی دارد ، با درمان های کیست های تخمدان آشنا هستید ؟

در دوران قاعدگی بانوان کیسه ای بنام فولیکول در درون تخمدان رشد می کند ، در صورتی که دفع تخمدان ناقص باشد و دفع را نتواند انجام دهد در درون تخمدان ها کیست تخمدان شروع به رشد می کند .

کیست لوپوس کبد

کیسه های فولیکول پس از آزاد شدن تخمک ها حل می شوند اما اگر کیسه حل نگردد موم فولیکول و باز شدن مهر اتفاق می افتد که این امر سبب جمع شدن مایع اضافی در داخل کیسه میشود که کم کم رشد این کیسه شروع می شود ، انباشته شدن مایع سبب ایجاد شدن کیست لوتئوم می شود .

کیست درموئید

سینه ها می توانند مانند تخمدان ها چربی ، مو و بافت ها را شامل شوند ، رشد کیست ها می تواند از نواحی بیرونی تخمدان ها باشد .

کیست اندومتریوم

رشد بافت ها در درون رحم کاملا عادی و طبیعی است ، اما اگر بافت ها خارج از رحم رشد نمایند ، بافت ها با تخمدان ها پیوند پیدا کرده در نهایت سبب ایجاد کیست می شوند .

دکتر بهمن پور جراحی زیبایی واژن را با متدهای روزی دنیا انجام میدهند ، جراحی زیبایی واژن امروزه طرفداران بسیاری زیادی را در میان بانوان پیدا کرده است .

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک در بانوان  نیز شایع می باشد ، این مورد در مواقعی رخ می دهد که در تخمدان بانوان کیست های ریزی ایجاد می شود ، کیست های پلی کیستیک را باید جدی گرفت چون سبب ناباروی می شود .

علائم کیست تخمدان

در اکثر مواقع کیست تخمدان باعث علائمی که در ذیل بیان می کنیم نمی شود ، اما اگر شخصی علائم ذیل را دارد باید حتما به پزشک مراجعه نماید تا علت آن مشخص گردد ، علائم کیست تخمدان شامل موارد ذیل است :

 • نفخ شکم یا تورم
 • تهوع و استفراغ
 • مقاربت دردناک
 • حرکات روده دردناک
 • درد لگن قبل از چرخه قاعدگی
 • حساسیت سینه
 • درد در کمر یا ران

آیا می دانستید که تب شدید و درد شدید لگن از علائم کیست تخمدان می باشد .

علائم شدید کیست تخمدان

در صورتی که علائم شدید کیست تخمدان رخ دهد ، باید مراقبت های فوری پزشکی برای شخص انجام شود :

 • درد شدید لگن یا تب شدید
 • سرگیجه یا ضعف
 • تنفس سریع پی در پی

علائمی که در بالا ذکر شد ممکن است بیانگر پارگی کیست یا پیچ خوردگی تخمدان باشد ، دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که اگر با پیچ خوردگی تخمدان و یا پارگی کیست روبرو هستید حتما سریع تر جهت درمان اقدام نمایید .

عوارض کیست تخمدان

اغلب موارد کیست تخمدان خوش خیم می باشند ، این کیست ها معمولا به شکل طبیعی درمان می یابند ، در مواقعی که این کیست ایجاد می شود با علائمی روبرو است .

لازم به ذکر است که پیچ خوردگی تخمدان در موارد اندکی ممکن است ، در اثر کیست تخمدان ایجاد شود ، در مواقعی که کیست بزرگ سبب تخریب تخمدان شود و یا از مکان اصلی خود جابجا گردد .

پیچ خوردگی تخمدان هم در اثر نرسیدن خون به تخمدان نیز ایجاد می شود ، این امر سبب آسیب یا مرگ در بافت تخمدان ها می گردد ، در صورتی که پیچ خوردگی تخمدان نزدیک به سه درصد باشد باید با جراحی اورژانسی جراحی گردد .

کیست های شکست شده به ندرت سبب خونریزی و درد می شود ، اما این کیست عوارض خطرناکی را دارد ، یکی از این خطرات افزایش عفونت واژن می شود .

تشخیص کیست تخمدان

پزشک شما در زمان معاینه لگن می تواند تشخیص دهد  که شخص به کیست تخمدان مبتلا شده است یا خیر ؟

بله پزشک در زمان معاینه لگن می تواند تشخیص دهد که شخص به این کیست مبتلا شده است یا خیر اما برای تشخیص دقیق این بیماری حتما شخص باید سونوگرافی انجام دهد .

با آزمایشات تشخیص کیست تخمدان آشنا هستید ؟

آیا می دانید که آزمایشات کیست تخمدان را چه زمانی باید انجام دهید ؟

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص کیست تخمدان با مشاوران ما در میان بگذارید ، شماره های تماس جهت دریافت مشاوره رایگان کیست تخمدان شامل :

شماره ی تماس :

02122175070

26641827

آزمایشات کیست تخمدان

برای درمان کیست تخمدان نیاز است که شخص یکسری آزمایشات را انجام دهد ، این آزمایشات شامل موارد ذیل می باشد :

 • آزمایش تعیین سطح هورمون
 • آزمایش خون

و…

درمان کیست تخمدان

برای درمان کیست تخمدان پزشک یکسری داروها را تجویز می نماید که این داروها تا حد زیادی سبب درمان کیست تخمدان می شود ، اما اگر کیست بزرگ شود باید سریعا راه درمانی تغییر کند .

آیا می دانستید که اگر کیست تخمدان در سن یائسگی رخ دهد یکی از علائم سرطان کیست تخمدان است ؟ درمان کیست تخمدان چیست ؟ علت کیست تخمدان چیست ؟ در این مقاله به بیان نکات مهمی در خصوص کیست تخمدان می پردازیم .

بسیاری از کیست ها به علت عملکرد ، خود تخمدان ایجاد می شوند ، که در اصطلاح به آنها کیست های فیزیولوژیک و یا کیست های عملکردی گفته می شود ، در واقع علت ایجاد این کیست ها عملکرد تخمدان و فعالیت ماهانه و تغییرات هورمونی می باشد ، لازم به ذکر است که در هر فازی از سیکل قاعدگی این اتفاق ممکن است رخ دهد ، معمولا این کیست ها خودشان از بین می روند و جذب می گردند و پس از قاعدگی بعدی با انجام سونوگرافی این کیست ها از بین می روند، حال اگر این کیست ها از بین نروند باید چه کار کرد  ؟؟؟

علت کیست تخمدان

فرق کیست تخمدان و تخمدان پلی کیستیک

بسیاری از بانوان به مطب دکتر بهمن پور مراجعه می کنند و بیان می کنند که در سونوگرافی آنها دیده شده است که تخمدانشان پر از کیست است و از دکتر بهمن پور می خواهند که کیست ها در بیاورند ، این در حالی است که تخمدان پلی کیستک تخمدان های می باشند که نسج آنها  بسیار بزرگ هست و داخل آنها پر از فولیکول می باشد ، فولیکول های بسیار ریز که اندازه آنها به یک سانت هم نمی رسد و در حد چند میلی متر می باشند .

کیست را زمانی بیان می کنیم که کیست است که اندازه آن بیشتر از 2 الی 3 سانت باشد ، در بسیاری از مواقع شخصی که  سونوگرافی انجام می دهد ممکن است بیان کند که شخص دارای یک کیست با اندازه سه میلی متر است که این امر صحیح نیست زیرا از نظر علمی فولیکول های بالای سه سانت را باید بیان کنیم که کیست می باشند .

چه زمانی کیست ها نیاز به جراحی دارند ؟ سن ایجاد کیست تخمدان کی می باشد ؟ در ادامه به بیان پاسخ این سوالات می پردازیم ، شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید : شماره ی مشاوره رایگان : 22175070-22179070

در یک فازی از قاعدگی است بیان شود که شخص یک کیست 21 میلیمتر دارد ، در واقع این یک کیست نیست بلکه یک فولیکول می باشد که کیست حاوی تخمک است که در اثر تغییرات ماهیانه و یا در اثر فعالیت های که منجر به تخمک گذاری می شود ، رشد کرده .

تخمدان پلی کیست ، کیست تخمدان  نمی باشد ، بلکه تخمدان پلی کیست می باشد که  نسج تخمدان پر از فولیکول های ریز و پراکنده می باشد و به گونه ای نیست که بتوان آنها را عمل کرد و در آورد بلکه ماهیت و ژنتیک تخمدان می باشد ، که معمولا خود به خود درمان می گردند .

سن ایجاد کیست تخمدان

سن خاصی برای ایجاد کیست تخمدان وجود ندارد ، معمولا این کیست ها در هر سنی ایجاد می شوند ، شایع ترین زمان به وجود آمدن کیست های تخمدان ، سن بین 15 تا 29 سال می باشد .

پس از سن یائسگی اگر کیست های تخمدان ایجاد گردند ممکن است از علائم سرطان کیست تخمدان باشد ، در بانوان جوان معمولا کیست های تخمدان خوش خیم می باشند اما اگر بسیار بزرگ شوند ، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی شود نظیر پیچیدن تخمدان دور خودش و پاره شدن کیست تخمدان ، معمولا در کیست های کوچک این امر به ندرت رخ می دهد

درمان کیست تخمدان

در صورتی که کیست تخمدان بیش از حد رشد کرده باشد ، نیاز به جراحی دارد اگر برای کیست های تخمدان نیاز به جراحی باشد ، تقریبا در تمامی موارد با لاپاراسکوپی می توان این درمان را انجام داد ، در اغلب موارد می توان تخمدان را حفظ نمود ، بدون اینکه نیاز باشد که تخمدان برداشته شود ، حتی در مواقعی که کیست بسیار بزرگ شده باشد .

کیست های تخمدان درمان دارویی خاصی اغلب موارد ندارند ، معمولا قرص های ضد بارداری برای درمان این کیست ها استفاده می شود .

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر میترا بهمن پور

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا، دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی، یکی از مولفین موسسه رهپويان شريف، نويسنده و آموزش دهنده موسسه رهپويان شريف
استاديار دانشگاه، ارائه دهنده پنج كنگره زنان و زايمان كشور، رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشيابی دانشجويان، دارای مدرک جراحی های زيبايی و ترميمی زنان از آكادمی آمريكايی جراحي زيبايی زنان
American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.