کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

به کمک کولپوسکوپی می توان داخل واژن را مشاهده کرد و هر تغییرات سلولی که در گردن رحم ایجاد شده است و ممکن است سرطانی شده باشند را ملاحظه نمود .

کولپوسکوپی چیست

این روش نوعی آزمایش جهت تشخیص سرطان گردن رحم است که به پزشک این امکان را می دهد که  مشکلات داخل واژن را می توان مشاهده نمود تا بهترین راه درمانی را در پیش گرفت .

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود

در ابتدا نیاز است که بیمار روی تخت دراز بکشد ، سپس اسپکولوم را داخل واژن قرار می دهند تا دیواره های واژن را از هم مجدا نماید تا به شکل دقیقی بتوان داخل واژن را بررسی نمود .

دهانه رحم را با محلول الکل شست و شو می دهند ، سپس با دوربین های چشمی که در پایه دستگاه است با کمک نور تصاویر واضحی را از داخل دهانه ی رحم می توانید ملاحظه نمایید .

در صورتی که پزشک موارد غیر طبیعی را مشاهده نماید به بیمار توصیه می کند که حتما بیوپسی را انجام دهد ، به کمک نمونه برداری از بافت درون واژن و ارسال آن به آزمایشگاه به بررسی دقیق تر واژن و بافت های آن می پردازند .

بیوپسی

  • بیوپسی از بافت خارج رحم

در این نوع بیوپسی از نواحی دیگر بافت های داخل رهم نمونه برداشته می شود ، در برخی از موارد بسته به شرایط بیمار نیاز به بیش از یک بیوپسی می باشد .

بهتر است بدانید که کولپوسکوپی و بیوپسی تنها نیاز به 5 الی 10 دقیقه زمان دارد .

کولپوسکوپی درد دارد

این روش بدون درد است ، در برخی از موارد فقط بیماران در زمانی که اسپگزولوم را وارد می کنند شخص احساس فشار می کند ، در زمان شست و شو واژن با محلول الکل هم شخص ممکن است با کمی گز گز کمی روبرو شود .

اما اگر شخص بیوپسی انجام دهد ممکن است با کمی ناراحتی روبرو شود ، ممکن است شخص در مدت زمان کمی با گرفتگی یا تنگی دوره ای روبرو شود ، در برخی از اشخاص هم شخص با خونریزی و یا خونابه های تیره ممکن است روبرو شود .

مراقبت های قبل از کولپوسکوپی

برای انجام کولپوسکوپی شخص نیاز به مراقبت های خاصی قبل از انجام آن نیست ، اما اگر موارد پایین را انجام دهید باعث می شود که راحت تر کولپوسکوپی را انجام دهید

بهترین زمان برای کولپوسکوپی زمانی است که شما پریود نباشید ، این امر به پزشک کمک می کند که دهانه رحم و داخل واژن را بهتر ببیند .

24 ساعت قبل از کولپوسکوپی نباید رابطه جنسی داشته باشید .

چه مکان های می توان کولپوسکوپی را انجام داد

کولپوسکوپی را می توانید در مطب پزشک یا کلینیک های بهداشت انجام دهید ، در برخی از سونوگرافی کولپوسکوپی نیز انجام می شود .

پس از کولپوسکوپی و بیوپسی شخص با مشکل خاصی روبرو نمی شود ، اما پس از اینکه بررسی های دقیق انجام شد و شخص مشکل خاصی داشته باشد باید درمان های را پیش رو بگیرد .

مراقبت های پس از کولپوسکوپی

باید پس از بیوپسی شما از تامپون استفاده نمایید ، البته در برخی از موارد پزشکان به بیمار استفاده از تامپون را پیشنهاد نمی کنند .

واژن را باید در طول روز شست و شو دهید .

در صورتی که بیوپسی نداشته اید می توانید ، رابطه جنسی داشته باشید .در مواقعی که شخص بیوپسی دارد پس از 72 ساعت می تواند رابطه جنسی داشته باشد . رابطه جنسی را به این دلیل به بیمار توصیه می کنند که انجام ندهند تا التهاب رحم سریع تر بهبود یابد .توصیه می شود که داروها را سر تایم مصرف نمایید .خطرات کولپوسکوپی و بیوپسی پس از پس از این دو روش شخص با مشکلات خاصی روبرو نمی شود ، اما در موارد اندکی ممکن است برخی از عوارض رخ دهد که در ذیل به بیان آنها می پردازیم :

خونریزی از واژن

تب

لرز

خارج شدن خونابه های بد بو و زرد از واژن

درد در بخش پایین شکم

 

 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *