ترشحات سینه

ترشحات سینه
آنچه می خوانید...

ترشحات سینه

ترشحات سینه بسیار مهم می باشد ، آیا می دانید که کدام ترشحات سینه بیانگر سرطان سینه و یا بیماری های خطرناک سینه می باشد ؟ با ترشحات طبیعی سینه آشنا هستید ؟ در این بخش به بیان نکات مهمی در خصوص ترشحات سینه می پردازیم .

ترشحات  نوک سینه

به طور کلی باید بیان کرد که سینه یک غده ای مترشح بزرگ می باشد که شیردهی به بچه از طریق آن انجام می شود ، این غده دارای مجرای می باشد که ترشح کردن وظیفه آن است ، ترشحات سینه طبیعی است که در اکثر مواقع بانوان را با ترس روبرو می کند ، در ادامه به بیان ترشحات طبیعی سینه ها می پردازیم .

ترشحات طبیعی سینه

در مواقعی که ترشحات به شکل شیر سفید رنگ و یا رنگ سبز رنگ می باشد و یا اینکه به شکل چرک طوری می باشد ، اگر از هر دو سینه خارج گردد به معنی بیماری خطرناک و بدی نمی باشد ، در یک طیفی از فیبروکیستیک این ترشحات دیده می شود .

ترشحات سینه

نکته ای را که بانوان باید بدانند این است که سالها بعد از شیردهی ممکن است ترشحات غلیظی و سفید داشته باشند که این امر طبیعی است  و جای نگرانی ندارد .

اما اگر ترشحات سبز همراه با درد و احساس ناراحتی در سینه باشد ، این ترشحات نیاز به درمان دارد .

ترشحات غیرطبیعی سینه

ترشحات خطرناک معمولا علائمی دارند که جراح و یا پزشک با دیدن علائم این ترشحات بلافاصله انجام آزمایش ها و نمونه برداری دقیقی از سینه را به بیمار توصیه می کند ، در مواقعی که ترشحات به رنگ آب باشد و یا رنگ خون داشته باشد ، نمی توان بیان کرد که این ترشحات عادی می باشد ، زمانی که ترشحات هم از یک سینه باشد ، باید حتما بررسی دقیق تری صورت گیرد .

این ترشحات به شکل خود به خود از سینه خارج می گردد ، که با کمی فشار مایعات پاشیده می شود ، دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که بانوان حتما با مشاهده چنین علائمی حتما به پزشک مراجعه نمایند تا مشخص گردد که علت این ترشحات به چه دلیلی می باشد .

اکثر این ترشحات در بانوانی که هنوز به سن یائسگی نرسیده اند ممکن است در اثر پاپیلوم های خوش خیم مجرای ایجاد می گردد ، در بانوانی که یائسه شده اند ، ممکن است در اثر پاپیلوم باشد و یا تورم های بد خیم باشد که سبب ایجاد این ترشحات شده است .

بانوان معمولا در اثر مواجه شدن با ترشحات سینه به فکر انجام دو کار می افتند و یا برخی از پزشکان به اشتباه انجام دو کارزیر را توصیه می کنند که هیچ یک از این دو کار هیچ ارزشی ندارد .

  • مایع ترشح را آزمایش می دهند .
  • با کمک داکتوگرافی عکس خاصی از سینه می گیرند .

در مواقعی که با ترشحات سینه روبرو می شوید باید حتما به یک سونوگرافیست خوب مراجعه نمایید تا علت این امر مشخص گردد ، در برخی از مواقع انجام MR توصیه می شود که بانوان باید به نکاتی که پزشک بیان می کند ، اهمیت دهند تا در صورتی که مبتلا به سرطان سینه هستند ، درمان سریع تر انجام شود.

پاپیلوم

در مواقعی که ترشحات سینه از آب یا خون می باشد ، معمولا علت ایجاد آن توده ای به اسم پاپیلوم می باشد ، پاپیلوم ها از نظر شکل ظاهری مثل گل کلم می باشند ، این توده ها معمولا در مجرای اصلی شیری ایجاد می گردند .

در اکثر مواقع این توده ها در زیر نوک پستان می باشند ، نکته قابل توجه این توده ها این می باشد که به هیچ عنوان لمس نمی شوند ، اگر سایز آنها بسیار بزرگ باشد در سایر نواحی سینه لمس می شوند .

در صورتی که مشخص شد علت ترشحات سینه پاپیلوم ها می باشد حتما باید از سینه خارج گردند ، در برخی از مواقع این توده ها سبب تغییرات سرطانی می شوند .

درمان ترشحات سینه

در صورتی که ترشحات سینه آبکی و خونی باشد و علت آن پاپیلوم باشد ، پزشک توسط جراحی و یا وکیوم به برداشتن آنها اقدام می کند .

معمولا برای درمان این ترشحات با استفاده از یک حرکت ساده وکیوم می توان به درمان ترشحات سینه پرداخته شود ، بدون نیاز به اینکه بیمار عمل جراحی انجام دهد ، با این کار مجرای بیمار به شکل کامل از توده ها پاک می شود .

با انجام این کار قدرت شیردهی بانوان حفظ می گردد و بانوان جوان با مشکلی در خصوص شیردهی روبرو نمی شوند.

دکتر بهمن پور به تمامی بانوان توصیه می کند که حتما چکاپ سینه ها را به طور منظم انجام دهند تا با مشکل خاصی روبرو نشوند .

شما عزیزان اگر بخواهید در خصوص سایر بیماری های زنان اطلاعات کسب نمایید می توانید به لینک های ذیل مراجعه نمایید

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا، دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی، یکی از مولفین موسسه رهپويان شريف، نويسنده و آموزش دهنده موسسه رهپويان شريف
استاديار دانشگاه، ارائه دهنده پنج كنگره زنان و زايمان كشور، رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشيابی دانشجويان، دارای مدرک جراحی های زيبايی و ترميمی زنان از آكادمی آمريكايی جراحي زيبايی زنان
American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

مطالب مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام خانوم دکتر من ۲۲سالمه از وقتی یادم میاد وقتی سینمو هردوتاشو فشار میدادم ترشح سفید شفاف ابکی داشتم گاهی کم و زیاد شده ولی قطع نشده من سینه هامواز استرسم یسره چک میکنم و فشار میدم نوکشونو تا اینکه امروز سینه راستمو فشار دادم مث همیشه ترشح اومد ولی سینه چپمو فشار دادم اولش نیومد بار دوم موقع فشار ترشح پاشید بیرون تا حالا نپاشیده بود اینم بگم من تاحالا پیش ۳تا متخصص و دوباره سونو رفتم وهمش سالم بوده. ممنون میشم جوابمو بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفده =